| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmieni się podatek od gier

Zmieni się podatek od gier

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych, zakładającą podwyżkę podatku od gier na automatach o niskich wygranych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

 

Podatek, wynoszący obecnie równowartość 125 euro miesięcznie od automatu, ma być podniesiony do 180 euro miesięcznie. Ma to zmniejszyć dysproporcje pomiędzy opodatkowaniem automatów w salonach gier w stosunku do automatów do gier zainstalowanych w różnych punktach.

Podwyżka obejmie automaty stojące np. w pubach i kawiarniach. W tego typu urządzeniach wygrane są ograniczone do 15 euro za jedną grę, zaś maksymalna stawka za jedną grę nie może przekraczać 0,07 euro.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, na 44-proc. podwyżce podatku, budżet państwa może zyskać od 56 do 84 mln zł rocznie.

Przeciw podwyżce protestowały organizacje przedsiębiorców z branży gier losowych. Według Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych, ich działalność przestanie być wówczas opłacalna. Podobną opinię ma Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), według którego po podniesieniu podatku, z rynku zniknie ok. 8 proc. automatów.

Jednak - według resortu finansów - rynek automatów o niskich wygranych ma się dobrze. Według danych MF, w 2004 r. działało w Polsce ponad 10 tys. automatów, w 2005 r. - ok. 24 tys., w 2006 r. - ok. 35 tys., a w 2007 r. - ok. 42 tys.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »