| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt nowelizacji VAT

Projekt nowelizacji VAT

Maksymalnie 7 tys. zł będzie można odliczyć w przypadku nabycia samochodów osobowych. Taką m.in. zmianę w ustawie o VAT zaakceptowała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Uzasadniając potrzebę wprowadzenia takiej zmiany, podkreślano, że w sytuacji gdy sprowadza się do Polski dużo samochodów używanych, wpisanie do ustawy wyższej kwoty odliczenia będzie skłaniało podatników do zakupu nowych aut. Opowiedziano się jednocześnie za zmodyfikowaniem obecnych przepisów ustawy, obejmujących m.in. wzór dotyczący pojazdów i kwoty podatku naliczonego.

Komisja zaakceptowała również propozycję, żeby za samochody ciężarowe uznawać takie, których masa całkowita wynosi ponad 3,5 tony, bez obowiązku posiadania homologacji.

Proponuje się wprowadzić tzw. ulgę na złe długi. Przepisy dotyczącej tej ulgi mają chronić wierzyciela i jednocześnie być dolegliwe dla tych, którzy rozmyślnie nie płacą swoim kontrahentom. Skorzystanie z tej przyszłej ulgi będzie uzależnione od spełnienia określonych warunków i poprzedzone dość złożoną procedurą.

Proponuje się zmiany w przepisach dotyczących handlu wewnątrzwspólnotowego – i to zarówno nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak i dostawy.

Zawarte w projekcie zmiany mają na celu wyjaśnienie problemów dotyczących umów zlecenia, o dzieło oraz autorskich.

Krzysztof Tomaszewski, Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »