reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienia akcyzowe

Zwolnienia akcyzowe

Minister finansów wydał rozporządzenie z dnia 14 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 11, poz. 78). W rozporządzeniu zmieniającym wprowadzono mniej korzystne zasady zwolnień dla niektórych wyrobów akcyzowych.

I tak np. zwolniona będzie od akcyzy od 1 lutego do 31 grudnia 2005 r. sprzedaż produktów rafinacji ropy naftowej, wytwarzanych przez rafinerie ropy naftowej w części odpowiadającej kwocie 96,00 zł od każdej tony zakupionej do przerobu ropy naftowej, a w roku 2006 do wysokości 60,00 zł. Teraz kwota ta wynosi 120,00 zł.

W przypadku olejów napędowych wytwarzanych z udziałem minimum 10 proc. komponentu uzyskanego w wyniku przerobu odpadów z tworzyw sztucznych na specjalistycznych instalacjach do katalitycznego przerobu tych tworzyw, zwolnienie za okres od lutego do grudnia 2005 r. będzie przysługiwało w części odpowiadającej kwocie 240,00 zł, a w 2006 r. – w części odpowiadającej kwocie 150,00 zł od każdego 1000 l. Do 31 stycznia 2005 r. jest to kwota 300,00 zł. Nowe zwolnienie od akcyzy przyznano natomiast gorzelniom rolniczym. Zwolniona będzie od akcyzy sprzedaż alkoholu etylowego, wyprodukowanego przed dniem 1 maja 2004 r. w gorzelniach rolniczych, które nie uzyskały statusu składu podatkowego, dokonana przez osoby, które prowadziły te gorzelnie, lub ich następców prawnych. Warunkiem zwolnienia jest jednak przeznaczenie tego alkoholu do dalszego przerobu w składzie podatkowym. Zwolnienie przysługiwało będzie również dla alkoholu etylowego traktowanego jako odpad produkcyjny. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lutego 2005 r.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama