REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie", a spółki „dwukrotnie"?

Dawid Rejmer
Radca prawny, doktor nauk prawnych, partner i sukcesor w Kancelaria Finansowa LEX
Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie
Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie", a spółki „dwukrotnie"?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powszechnie mówi się, że działalność gospodarcza jest opodatkowana „jednokrotnie", podczas gdy spółki „dwukrotnie". Z punktu widzenia przedsiębiorców „podatkiem" jest wszystko to, co płacą do Państwa lub instytucji Państwa. Nie ma dla nich znaczenia, czy zostało to nazwane „podatkiem", „składką", czy „daniną". Rozumiejąc „podatek" w szerokim tego słowa znaczeniu okazuje się, że działalności gospodarcze, spółki cywilne i jawne płacą 4 „podatki" a spółki kapitałowe i ich wspólnicy (sp. z o.o., p.s.a, S.A.) płacą 2 „podatki". Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna lokują się gdzieś pomiędzy tymi dwiema grupami.

Podatki w działalności gospodarczej, spółce cywilnej i spółce jawnej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółki cywilnej lub spółki jawnej muszą liczyć się z zapłatą 4 podstawowych „podatków" (pomijam tu podatek VAT, akcyzę, wszelkiego rodzaju opłaty za wpisy do rejestrów, etc.):

Autopromocja
  1. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
  2. Składka na ubezpieczenia społeczne (ZUS)
  3. Składka na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ)
  4. Danina solidarnościowa (DS)

Wbrew pozorom nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaka jest łącznie stawka tych wszystkich „podatków". Odpowiedź zależy od tego, ile zarabiamy oraz tego, jaki sposób opodatkowania PIT wybraliśmy. Kwestią najważniejszą, która bardzo często umyka wszelkim analizom podatkowym jest to, że w działalności gospodarczej, spółce cywilnej i spółce jawnej „opodatkowaniu" podlega cały dochód z prowadzonej działalności bez względu na to, czy przedsiębiorca planuje przeznaczyć ten dochód na dalszy rozwój firmy, na inwestycje poza firmą, czy na prywatne wydatki.

Przykład:
Osoba fizyczna prowadzi firmę transportową w formie wpisu do CEIDG. Przychody tej firmy to 7,8 mln zł, a dochód do opodatkowania to 2 mln zł. Przedsiębiorca dla siebie potrzebuje 600.000 zł rocznie. Pozostały zysk inwestuje w rozwój firmy. Ile zapłaci "podatku"?

 

Sposób opodatkowaniaPIT - zasady ogólnePIT - liniowyRyczałt
PIT / ryczałt (5,5%)612.400 zł380.000 zł429.000 zł
ZUS17.000 zł17.000 zł30.500 zł
NFZ180.000 zł98.000 zł12.000 zł
Danina solidar.40.000 zł40.000 zł0 zł

Suma

%

849.400 zł 

42,5%

535.000 zł

26,8%

471.500 zł

23,6%

* dane podawane w przybliżeniu

Podatki w spółkach kapitałowych

Wspólnicy spółek kapitałowych mają nieco łatwiej, gdyż w przeważającej większości muszą płacić wyłącznie dwa podatki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
  2. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

W przypadku podatników CIT istotne znaczenie ma także to, czy spółka może być traktowana jako tzw. mały podatnik CIT. Większość firm w Polsce spełnia kryteria, ponieważ ich przychody nie przekraczają 2 mln euro brutto w ciągu roku. Mały podatnik CIT płaci CIT w wysokości 9%, a duży podatnik CIT w wysokości 19%.

Dodatkowo, niektóre spółki mogą przejść na „CIT Estoński", który powoduje, że do czasu dystrybucji zysku w ogóle nie płaci się podatku dochodowego.

Przykład:
Osoba fizyczna prowadzi firmę transportową w formie spółki z o.o. Wspólnikiem mniejszościowym w spółce jest żona wspólnika większościowego. Przychody tej firmy to 7,8 mln zł, a dochód do opodatkowania to 2 mln zł. Wspólnicy dla siebie potrzebują 600.000 zł rocznie. Pozostałe pieniądze inwestuje w rozwój firmy. Ile zapłacą "podatku"?

Sposób opodatkowaniaMały CITDuży CITMały CIT EstońskiDuży CIT Estoński
CIT180.000 zł380.000 zł0 zł0 zł
PIT114.000 zł114.000 zł0 zł0 zł
CIT Estoński0 zł0 zł120.000 zł150.000 zł

Suma

%

294.000 zł 

14,7%

494.000 zł

24,7%

120.000 zł

6%

150.000 zł

7,5%

* dane podawane w przybliżeniu, CIT Estoński jest płacony częściowo jako CIT i częściowo jako PIT

Czy można wypłacić cały zysk?

Sprawdzając sprawozdania finansowe poszczególnych firm okazuje się, że na koniec roku obrotowego pozycja „zysk" prawie nigdy nie jest równa pozycji „środki pieniężne w kasie i na rachunkach". Oznacza to, że nie należy utożsamiać zysku z pieniędzmi, które na dany moment pozostają w dyspozycji firmy. Najczęściej jest tak, że zysk jest wyższy niż stan środków pieniężnych. Jest tak z kilku powodów.

Pierwszym powodem jest to, że do zysku zaliczane są także zyski z faktur wystawionych do kontrahentów, które nie zostały jeszcze faktycznie opłacone. To takie „zyski urojone". Z jednej strony firma nie otrzymała jeszcze pieniędzy za sprzedane towary, czy wykonane usługi, z drugiej Państwo pobiera „podatki" od takich zysków, a przedsiębiorcy / wspólnicy mogą podjąć decyzję o „wypłacie" takiego zysku. 

Drugim powodem jest to, że w trakcie roku obrotowego zyski są przeznaczane na bieżąco na dalsze inwestycje w firmie (np. budowę nowej hali magazynowej, zakup nowego oprogramowania, etc.). Takie wydatki powodują, że pieniędzy w kasie firmy jest mniej, ale nie wpływają one na zmniejszenie zysku. Wydatki te są uwzględniane w kosztach w formie „odpisów amortyzacyjnych", co oznacza, że są poniesione w jednym roku (np. 2023) a będą księgowo i podatkowo zaliczane w koszty przez najbliższe 5, 10 a nawet 40 lat.

Trzecim powodem jest to, że część zobowiązań firmy, która została już zaksięgowana w koszty będzie faktycznie opłacona dopiero po zakończeniu roku obrotowego. Pierwsze dwie sytuacje powiększały dysproporcję między zyskiem a środkami pieniężnymi. Ostatni przykład powoduje zmniejszenie tej różnicy, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do tego, że zysku nie będzie w ogóle, za to firma będzie dysponowała środkami pieniężnymi na koniec roku obrotowego.

Z punktu widzenia „opodatkowania" kluczowym pytaniem jest zatem to, czy firma wypłaca cały zysk. Już wiemy, że najczęściej zysk jest wyższy niż stan środków pieniężnych w firmie. Oznacza to, że racjonalnie działający właściciel firmy nie dopuści do takiej sytuacji, żeby wypłacić zysk w kwocie przewyższającej dostępne środki pieniężne (chociaż formalnie może tak zrobić). Co więcej, najczęściej taki właściciel uzna, że należy pozostawić w firmie odpowiednią pulę pieniędzy w celu zachowania odpowiedniej płynności finansowej. Oznacza to, że w zdecydowanej większości firm pieniądze wypłacane do właścicieli są mniejsze niż dochody wykazywane przez te firmy w zeznaniach podatkowych.

Ważne

Podsumowanie
W Polsce jest ponad 3,2 mln firm działających na wpisie do CEIDG, spółek cywilnych i spółek jawnych. Każda firma może dokonać własnej analizy podatkowej, która forma prawna i sposób opodatkowania jest dla niej najbardziej korzystna. Zastanawiając się nad wyborem spółki należy zawsze przemyśleć ile faktycznie zysku będzie przeznaczone na wypłaty dla właścicieli firmy. Należy także pamiętać, że wbrew obiegowej opinii to działalności gospodarcze, spółki cywilne oraz spółki jawne są opodatkowane „dwukrotnie" w stosunku do spółek kapitałowych (4 „podatki" vs. 2 „podatki"). 

dr r.pr. Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA