REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie", a spółki „dwukrotnie"?

Dawid Rejmer
Radca prawny, doktor nauk prawnych, partner i sukcesor w Kancelaria Finansowa LEX
Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie
Jaka forma opodatkowania się bardziej opłaca? Czy działalność gospodarcza jest rzeczywiście opodatkowana „jednokrotnie", a spółki „dwukrotnie"?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powszechnie mówi się, że działalność gospodarcza jest opodatkowana „jednokrotnie", podczas gdy spółki „dwukrotnie". Z punktu widzenia przedsiębiorców „podatkiem" jest wszystko to, co płacą do Państwa lub instytucji Państwa. Nie ma dla nich znaczenia, czy zostało to nazwane „podatkiem", „składką", czy „daniną". Rozumiejąc „podatek" w szerokim tego słowa znaczeniu okazuje się, że działalności gospodarcze, spółki cywilne i jawne płacą 4 „podatki" a spółki kapitałowe i ich wspólnicy (sp. z o.o., p.s.a, S.A.) płacą 2 „podatki". Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna lokują się gdzieś pomiędzy tymi dwiema grupami.

Podatki w działalności gospodarczej, spółce cywilnej i spółce jawnej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółki cywilnej lub spółki jawnej muszą liczyć się z zapłatą 4 podstawowych „podatków" (pomijam tu podatek VAT, akcyzę, wszelkiego rodzaju opłaty za wpisy do rejestrów, etc.):

REKLAMA

Autopromocja
  1. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
  2. Składka na ubezpieczenia społeczne (ZUS)
  3. Składka na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ)
  4. Danina solidarnościowa (DS)

Wbrew pozorom nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaka jest łącznie stawka tych wszystkich „podatków". Odpowiedź zależy od tego, ile zarabiamy oraz tego, jaki sposób opodatkowania PIT wybraliśmy. Kwestią najważniejszą, która bardzo często umyka wszelkim analizom podatkowym jest to, że w działalności gospodarczej, spółce cywilnej i spółce jawnej „opodatkowaniu" podlega cały dochód z prowadzonej działalności bez względu na to, czy przedsiębiorca planuje przeznaczyć ten dochód na dalszy rozwój firmy, na inwestycje poza firmą, czy na prywatne wydatki.

Przykład:
Osoba fizyczna prowadzi firmę transportową w formie wpisu do CEIDG. Przychody tej firmy to 7,8 mln zł, a dochód do opodatkowania to 2 mln zł. Przedsiębiorca dla siebie potrzebuje 600.000 zł rocznie. Pozostały zysk inwestuje w rozwój firmy. Ile zapłaci "podatku"?

 

Sposób opodatkowaniaPIT - zasady ogólnePIT - liniowyRyczałt
PIT / ryczałt (5,5%)612.400 zł380.000 zł429.000 zł
ZUS17.000 zł17.000 zł30.500 zł
NFZ180.000 zł98.000 zł12.000 zł
Danina solidar.40.000 zł40.000 zł0 zł

Suma

%

849.400 zł 

42,5%

535.000 zł

26,8%

471.500 zł

23,6%

* dane podawane w przybliżeniu

Podatki w spółkach kapitałowych

Wspólnicy spółek kapitałowych mają nieco łatwiej, gdyż w przeważającej większości muszą płacić wyłącznie dwa podatki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
  2. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

W przypadku podatników CIT istotne znaczenie ma także to, czy spółka może być traktowana jako tzw. mały podatnik CIT. Większość firm w Polsce spełnia kryteria, ponieważ ich przychody nie przekraczają 2 mln euro brutto w ciągu roku. Mały podatnik CIT płaci CIT w wysokości 9%, a duży podatnik CIT w wysokości 19%.

Dodatkowo, niektóre spółki mogą przejść na „CIT Estoński", który powoduje, że do czasu dystrybucji zysku w ogóle nie płaci się podatku dochodowego.

Przykład:
Osoba fizyczna prowadzi firmę transportową w formie spółki z o.o. Wspólnikiem mniejszościowym w spółce jest żona wspólnika większościowego. Przychody tej firmy to 7,8 mln zł, a dochód do opodatkowania to 2 mln zł. Wspólnicy dla siebie potrzebują 600.000 zł rocznie. Pozostałe pieniądze inwestuje w rozwój firmy. Ile zapłacą "podatku"?

Sposób opodatkowaniaMały CITDuży CITMały CIT EstońskiDuży CIT Estoński
CIT180.000 zł380.000 zł0 zł0 zł
PIT114.000 zł114.000 zł0 zł0 zł
CIT Estoński0 zł0 zł120.000 zł150.000 zł

Suma

%

294.000 zł 

14,7%

494.000 zł

24,7%

120.000 zł

6%

150.000 zł

7,5%

* dane podawane w przybliżeniu, CIT Estoński jest płacony częściowo jako CIT i częściowo jako PIT

Czy można wypłacić cały zysk?

Sprawdzając sprawozdania finansowe poszczególnych firm okazuje się, że na koniec roku obrotowego pozycja „zysk" prawie nigdy nie jest równa pozycji „środki pieniężne w kasie i na rachunkach". Oznacza to, że nie należy utożsamiać zysku z pieniędzmi, które na dany moment pozostają w dyspozycji firmy. Najczęściej jest tak, że zysk jest wyższy niż stan środków pieniężnych. Jest tak z kilku powodów.

Pierwszym powodem jest to, że do zysku zaliczane są także zyski z faktur wystawionych do kontrahentów, które nie zostały jeszcze faktycznie opłacone. To takie „zyski urojone". Z jednej strony firma nie otrzymała jeszcze pieniędzy za sprzedane towary, czy wykonane usługi, z drugiej Państwo pobiera „podatki" od takich zysków, a przedsiębiorcy / wspólnicy mogą podjąć decyzję o „wypłacie" takiego zysku. 

Drugim powodem jest to, że w trakcie roku obrotowego zyski są przeznaczane na bieżąco na dalsze inwestycje w firmie (np. budowę nowej hali magazynowej, zakup nowego oprogramowania, etc.). Takie wydatki powodują, że pieniędzy w kasie firmy jest mniej, ale nie wpływają one na zmniejszenie zysku. Wydatki te są uwzględniane w kosztach w formie „odpisów amortyzacyjnych", co oznacza, że są poniesione w jednym roku (np. 2023) a będą księgowo i podatkowo zaliczane w koszty przez najbliższe 5, 10 a nawet 40 lat.

Trzecim powodem jest to, że część zobowiązań firmy, która została już zaksięgowana w koszty będzie faktycznie opłacona dopiero po zakończeniu roku obrotowego. Pierwsze dwie sytuacje powiększały dysproporcję między zyskiem a środkami pieniężnymi. Ostatni przykład powoduje zmniejszenie tej różnicy, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do tego, że zysku nie będzie w ogóle, za to firma będzie dysponowała środkami pieniężnymi na koniec roku obrotowego.

Z punktu widzenia „opodatkowania" kluczowym pytaniem jest zatem to, czy firma wypłaca cały zysk. Już wiemy, że najczęściej zysk jest wyższy niż stan środków pieniężnych w firmie. Oznacza to, że racjonalnie działający właściciel firmy nie dopuści do takiej sytuacji, żeby wypłacić zysk w kwocie przewyższającej dostępne środki pieniężne (chociaż formalnie może tak zrobić). Co więcej, najczęściej taki właściciel uzna, że należy pozostawić w firmie odpowiednią pulę pieniędzy w celu zachowania odpowiedniej płynności finansowej. Oznacza to, że w zdecydowanej większości firm pieniądze wypłacane do właścicieli są mniejsze niż dochody wykazywane przez te firmy w zeznaniach podatkowych.

Ważne

Podsumowanie
W Polsce jest ponad 3,2 mln firm działających na wpisie do CEIDG, spółek cywilnych i spółek jawnych. Każda firma może dokonać własnej analizy podatkowej, która forma prawna i sposób opodatkowania jest dla niej najbardziej korzystna. Zastanawiając się nad wyborem spółki należy zawsze przemyśleć ile faktycznie zysku będzie przeznaczone na wypłaty dla właścicieli firmy. Należy także pamiętać, że wbrew obiegowej opinii to działalności gospodarcze, spółki cywilne oraz spółki jawne są opodatkowane „dwukrotnie" w stosunku do spółek kapitałowych (4 „podatki" vs. 2 „podatki"). 

dr r.pr. Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA