Pracujący przy projektach unijnych bez zwolnienia z PIT
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał kolejny wyrok potwierdzający, że środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej nie mogą być traktowane jako środki z bezzwrotnej pomocy. Zatem podatnicy, którzy otrzymują wynagrodzenie z pracy przy projektach współfinansowanych z UE, nie mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
W sprawie rozpatrywanej przez WSA podatniczka otrzymywała wynagrodzenie z pracy przy projekcie w 75 proc. współfinansowanym ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Domagała się więc zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Podkreślała, że w umowie zawartej na okres realizacji projektu zawarto informację, w jakiej części wynagrodzenie jest współfinansowane ze środków unijnych. W ten sposób został spełniony wymóg rozporządzenia Komisji Europejskiej (1159/2000) z 30 maja 2000 r., które określa, że w umowie o pracę powinno znaleźć się oznaczenie, w jakiej części wynagrodzenie jest współfinansowane ze środków UE.
Skarżąca podkreślała, że jej stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem ministra finansów z 27 czerwca 2003 r. Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że stanowisko ministra odnosiło się do funduszy przedakcesyjnych. Zdaniem podatniczki nie miało to jednak znaczenia, ponieważ zarówno środki przedakcesyjne, jak i z funduszy strukturalnych to środki z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej. Podczas rozprawy przed WSA powołała się także na wyrok WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 1555/06), który uznał, że pojęcie pochodzenia środków, o którym mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza pierwotne źródło, z którego pochodzą środki. Na tej podstawie skarżąca domagała się uznania jej stanowiska za zasadne. Sąd jednak nie podzielił jej argumentów. Powołał się na przepisy ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenie ministra gospodarki z 1 lipca 2004 r.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych obowiązującą przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej środki z funduszy strukturalnych należało rozliczać jak dotacje z budżetu państwa. Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych środki te stanowią środki budżetu państwa. Określenie w umowie skarżącej, że są to środki pochodzące z UE, nie przesądza o tym, że są to środki unijne. W konkluzji sąd stwierdził, że podatniczka nie ma więc prawa do zwolnienia z PIT.
Ważne!
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, środki z funduszów strukturalnych stanowią dochody budżetu państwa
Sygn. akt III SA/Wa 1141/07
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat