reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organ podatkowy musi przedstawić dowody

Organ podatkowy musi przedstawić dowody

Uprawdopodobnienie nie ma tej wagi co udowodnienie. Jeżeli organ podatkowy kwestionuje twierdzenia podatnika, to musi przedstawić odpowiednie dowody.

 

Podatniczka spóźniła się ze złożeniem odwołania od decyzji podatkowej. Nie kwestionowała tego faktu, ale wniosła o przywrócenie terminu. Wskazała, że nie dotrzymała terminu do złożenia odwołania, bo była chora.

Organy podatkowe odmówiły przywrócenia terminu. W ich ocenie z zaświadczenia wynika tylko tyle, że podatniczka przebywała pod opieką lekarską. Poza tym konieczność przebywania w domu nie oznacza, że nie można złożyć odwołania w terminie. Podatniczka przecież mogła wysłać odwołanie pocztą, korzystając z pomocy kogoś z domowników lub ustanawiając pełnomocnika. Dlatego zdaniem organów podatkowych obu instancji podatniczka nie uprawdopodobniła, że przekroczenie terminu nie wynikało z jej winy.

Spór trafił do sądu administracyjnego, który przyznał rację podatniczce. Niekorzystny wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego zakwestionował organ podatkowy. W skardze kasacyjnej zarzucono, że sąd nie wskazał, jakie przepisy Ordynacji podatkowej naruszyły organy. A ponadto w uzasadnieniu sąd nakazał zbadanie, jakie leki przyjmuje podatniczka, co zdaniem fiskusa jest niemożliwe do przeprowadzania. Takie informacje objęte są tajemnicą lekarską.

NSA oddalił jednak skargę kasacyjną. Choć w uzasadnieniu WSA można znaleźć pewne niedociągnięcia, w ocenie NSA nie mogły one mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Jak zauważył sąd, w przypadku przepisów o przywróceniu terminu podatnik ma uprawdopodobnić brak winy. I w ocenie NSA podatniczka uprawdopodobniła, że nie ponosiła winy, przedstawiając zaświadczenie lekarskie wystawione zresztą jeszcze przed doręczeniem decyzji. Skoro organ nie dał wiary tym twierdzeniom, powinien znaleźć odpowiednie dowody. Jak podkreślił NSA, uprawdopodobnienie jest pojęciem słabszym od udowodnienia. Zdaniem sądu, jeżeli organ nie znajdzie dowodu na to, żeby przełamać twierdzenia podatnika, to należy uznać twierdzenia podatnika za wiarygodnie. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFSK1355/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama