reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organ podatkowy musi przedstawić dowody

Organ podatkowy musi przedstawić dowody

Uprawdopodobnienie nie ma tej wagi co udowodnienie. Jeżeli organ podatkowy kwestionuje twierdzenia podatnika, to musi przedstawić odpowiednie dowody.

 

Podatniczka spóźniła się ze złożeniem odwołania od decyzji podatkowej. Nie kwestionowała tego faktu, ale wniosła o przywrócenie terminu. Wskazała, że nie dotrzymała terminu do złożenia odwołania, bo była chora.

Organy podatkowe odmówiły przywrócenia terminu. W ich ocenie z zaświadczenia wynika tylko tyle, że podatniczka przebywała pod opieką lekarską. Poza tym konieczność przebywania w domu nie oznacza, że nie można złożyć odwołania w terminie. Podatniczka przecież mogła wysłać odwołanie pocztą, korzystając z pomocy kogoś z domowników lub ustanawiając pełnomocnika. Dlatego zdaniem organów podatkowych obu instancji podatniczka nie uprawdopodobniła, że przekroczenie terminu nie wynikało z jej winy.

Spór trafił do sądu administracyjnego, który przyznał rację podatniczce. Niekorzystny wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego zakwestionował organ podatkowy. W skardze kasacyjnej zarzucono, że sąd nie wskazał, jakie przepisy Ordynacji podatkowej naruszyły organy. A ponadto w uzasadnieniu sąd nakazał zbadanie, jakie leki przyjmuje podatniczka, co zdaniem fiskusa jest niemożliwe do przeprowadzania. Takie informacje objęte są tajemnicą lekarską.

NSA oddalił jednak skargę kasacyjną. Choć w uzasadnieniu WSA można znaleźć pewne niedociągnięcia, w ocenie NSA nie mogły one mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Jak zauważył sąd, w przypadku przepisów o przywróceniu terminu podatnik ma uprawdopodobnić brak winy. I w ocenie NSA podatniczka uprawdopodobniła, że nie ponosiła winy, przedstawiając zaświadczenie lekarskie wystawione zresztą jeszcze przed doręczeniem decyzji. Skoro organ nie dał wiary tym twierdzeniom, powinien znaleźć odpowiednie dowody. Jak podkreślił NSA, uprawdopodobnienie jest pojęciem słabszym od udowodnienia. Zdaniem sądu, jeżeli organ nie znajdzie dowodu na to, żeby przełamać twierdzenia podatnika, to należy uznać twierdzenia podatnika za wiarygodnie. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFSK1355/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama