| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po przekroczeniu limitu diety są opodatkowane

Po przekroczeniu limitu diety są opodatkowane

Zwolnione z PIT są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.


Wiele osób otrzymujących pieniądze za pełnienie obowiązków społecznych lub obywatelskich ma wątpliwości, jak rozliczać takie kwoty w rozliczeniu za 2007 rok. Otóż do źródeł przychodów zalicza się działalność wykonywaną osobiście.

Tak wynika z art. 10 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana ustawą o PIT). Według natomiast art. 13 pkt 5 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł.

Organy podatkowe przy tym zastrzegają, że pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w wymienionych przepisach art. 13 pkt 5 i art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT, odnosi się wyłącznie do realizacji zadań publicznych, a nie do czynności związanych z prowadzeniem spraw, zarządzaniem jednostką organizacyjną, niepracującą dla dobra ogółu społeczeństwa. Nie mogą one być więc utożsamiane np. z obowiązkami wynikającym z przepisów ustawy o własności lokali, stanowiącymi, że zarząd wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali (patrz wyjaśnienia Izby Skarbowej w Łodzi, nr PB I-3/4117/IN-23/US/2007/AA, z 11 maja 2007 r.).

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »