| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powtórne prace nad zwrotem podatku od aut

Powtórne prace nad zwrotem podatku od aut

Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonego z zagranicy auta będzie znów konsultowany, mimo że w poprzedniej kadencji zajmował się nim Sejm.


Ministerstwo Finansów po raz kolejny opublikowało projekt ustawy o zwrocie części akcyzy zapłaconej z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Celem tej ustawy jest wprowadzenie jednolitych zasad zwrotu części akcyzy zapłaconej od starszych niż dwuletnie samochodów osobowych, nabytych w od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r.

Projekt był już przedmiotem konsultacji międzyresortowych i społecznych oraz po zatwierdzeniu przez rząd został przekazany do Sejmu 29 czerwca 2007 r. Jednak w związku z przedterminowymi wyborami konieczne jest ponowne przeprowadzenie konsultacji.

Zgodnie z projektem rekompensata będzie przysługiwała podatnikom, którzy kupili auto w jednym z państw UE lub dokonali importu pojazdu po upływie dwóch lat od jego produkcji, wliczając rok produkcji jako pierwszy. Wartość zwrotu ma stanowić różnicę akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz akcyzy obliczonej według stawki - 13,6 proc. dla aut o pojemności silnika powyżej 2000 cm sześc. oraz 3,1 proc. dla pozostałych aut. Zasady ustalania kwoty zwrotu uwzględniają średnią wartość rynkową auta.

Uchwalenie specjalnej ustawy jest konieczne ze względu na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Uznał on, że stosowana w Polsce akcyza na używane auta sprowadzane z UE była niezgodna z prawem wspólnotowym. Polskie prawo dyskryminowało (od 1 grudnia 2006 r. stawki akcyzy na samochody są już zgodne z prawem UE) osoby sprowadzające używane samochody, bowiem wysokość akcyzy zależała od wieku auta. Samochody sprowadzane były wyżej opodatkowane od tych już zarejestrowanych w kraju.

Ważne!

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r. (C-313/05) potwierdził, że akcyza na auta sprowadzane z zagranicy była niezgodna z prawem unijnym

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »