REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie pod koniec października 2023 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Zbiory kukurydzy 2023

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w swoim newsletterze, w Polsce zbiory kukurydzy na ziarno są w pełni, ale ostatnie obfite opady deszczu zapewne opóźnią zbiory w niektórych regionach kraju, w tym na południowym-wschodzie. Zdaniem Izby zaawansowanie żniw w skali kraju wynosi około 60%. Z dostępnych informacji wynika, iż na dzień 23 października na Opolszczyźnie kukurydzę zebrano z około 60% areału, na Mazowszu z około 50%, a na Pomorzu z ponad 40% powierzchni. A na Lubelszczyźnie zaawansowanie zbiorów szacowane jest na około 30%.

Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej w Polsce cały czas notuje się bardzo duże zróżnicowanie wydajności, która średnio zawiera się w przedziale 6-15 t/ha kukurydzy mokrej, w zależności od regionu. Sygnały o wysokich plonach, często przekraczających 10 t/ha kukurydzy mokrej ponownie płyną z południowo-wschodnich regionów kraju. Słabsze plony kukurydzy notuje się na zachodzie i centrum kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny zbóż pod koniec października 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że polski rynek zbóż w dalszym ciągu działa w warunkach wyraźnie mniejszej podaży ziarna. Przedmiotem handlu jest głównie kukurydza mokra. Na rynku notuje się natomiast mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż, a w szczególności owsa i jęczmienia. Tym samym trudno o zakupy większych partii ziarna. Trwające zbiory kukurydzy, a także niezadowolenie rolników z obecnych cen ziarna powoduje, iż rolnicy nie są chętni do sprzedaży ziarna. W połowie października br. rozpoczęła się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich, co dodatkowo powstrzymuje rolników przed sprzedażą większych partii zbóż.

Ceny kukurydzy cały czas pozostają pod presją trwających zbiorów. W zależności od regionu, ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) zawierają się w przedziale od 360 PLN/t na południowym-wschodzie do 460 PLN/t na zachodzie i północy kraju. Z kolei, ceny kukurydzy suchej kształtują się w przedziale 670-750 PLN/t.

Mniejsza rynkowa podaż ziarna przeciwdziała większym spadkom cen pozostałych zbóż.

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu Polski, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ - stan na 27 października 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 840-950 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 750-870 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-690 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 700-800 zł/tonę; 
- owies paszowy – 750-850 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-750 zł/tonę; 
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 360-460 /tonę; 
- rzepak – 1650-1780 zł/tonę.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że pod koniec października 2023 r. w portach cały czas notuje się spory ruch. Przedmiotem eksportu jest przede wszystkim pszenica i kukurydza, które są ładowane na większe jak i mniejsze statki typu coaster. Zdaniem Izby wiele wskazuje na to, iż w październiku br. eksport pszenicy drogą morską będzie większy od wcześniejszych przewidywań i może zbliżyć się do 500 tys. ton, a kukurydzy wyraźnie przekroczyć 200 tys. ton.

W porównaniu z cenami z połowy tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów spadły o 10-20 PLN/t, podczas gdy ceny zbóż paszowych, w tym kukurydzy nie uległy zmianie i kształtowały się następująco (wg stanu na 27 października 2023 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 970 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 985 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1060 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica paszowa – 880-890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- jęczmień (62) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenżyto (68) – 770-785 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII),
- żyto paszowe (68) – 680-690 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII), 
- kukurydza (DON 2000) - 830 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 3000) - 810 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 4000) - 790 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII).

IZP obserwuje, że eksport zbóż na kołach do Niemiec w dalszym ciągu pozostaje ograniczony. Handel utrudniają obecne relacje kursowe oraz wyraźnie uszczuplona rynkowa podaż ziarna w kraju.

Ceny zbóż na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieco osłabły, głównie z powodu wznowienia eksportu ukraińskiej pszenicy przez nowy korytarz morski, a także mniejszych obaw o wielkość plonów i zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii, po ostatnich opadach deszczu. W piątek 27 października cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 211,42 USD/t i była o 1,8% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 także spadła o 1,8% i wyniosła 221,34 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu 

także spadły. IZP ocenia, że na ceny unijnej pszenicy cały czas wywiera presję silna konkurencja w eksporcie ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym przede wszystkim Rosji. Ceny francuskiej pszenicy w dalszym ciągu są o ok. 20 $/t wyższe od cen rosyjskiego ziarna. Zdaniem Izby, w związku z brakiem konkurencyjności, ceny ziarna oferowane przez głównych unijnych eksporterów będą musiały się dostosować, aby możliwe było odzyskanie tradycyjnych rynków zbytu. Ponadto, wcześniejsze obawy związane z wielkością podaży pszenicy na rynku światowym w dalszej części bieżącego osłabły, po ostatnich opadach deszczu w Australii i Argentynie. 

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w piątek 27 października 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 232,25 EUR/t i była o 3,2% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 3,1% i wyniosła 237,00 EUR za tonę.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA