REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie pod koniec października 2023 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Zbiory kukurydzy 2023

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w swoim newsletterze, w Polsce zbiory kukurydzy na ziarno są w pełni, ale ostatnie obfite opady deszczu zapewne opóźnią zbiory w niektórych regionach kraju, w tym na południowym-wschodzie. Zdaniem Izby zaawansowanie żniw w skali kraju wynosi około 60%. Z dostępnych informacji wynika, iż na dzień 23 października na Opolszczyźnie kukurydzę zebrano z około 60% areału, na Mazowszu z około 50%, a na Pomorzu z ponad 40% powierzchni. A na Lubelszczyźnie zaawansowanie zbiorów szacowane jest na około 30%.

Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej w Polsce cały czas notuje się bardzo duże zróżnicowanie wydajności, która średnio zawiera się w przedziale 6-15 t/ha kukurydzy mokrej, w zależności od regionu. Sygnały o wysokich plonach, często przekraczających 10 t/ha kukurydzy mokrej ponownie płyną z południowo-wschodnich regionów kraju. Słabsze plony kukurydzy notuje się na zachodzie i centrum kraju.

Autopromocja

Ceny zbóż pod koniec października 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że polski rynek zbóż w dalszym ciągu działa w warunkach wyraźnie mniejszej podaży ziarna. Przedmiotem handlu jest głównie kukurydza mokra. Na rynku notuje się natomiast mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż, a w szczególności owsa i jęczmienia. Tym samym trudno o zakupy większych partii ziarna. Trwające zbiory kukurydzy, a także niezadowolenie rolników z obecnych cen ziarna powoduje, iż rolnicy nie są chętni do sprzedaży ziarna. W połowie października br. rozpoczęła się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich, co dodatkowo powstrzymuje rolników przed sprzedażą większych partii zbóż.

Ceny kukurydzy cały czas pozostają pod presją trwających zbiorów. W zależności od regionu, ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) zawierają się w przedziale od 360 PLN/t na południowym-wschodzie do 460 PLN/t na zachodzie i północy kraju. Z kolei, ceny kukurydzy suchej kształtują się w przedziale 670-750 PLN/t.

Mniejsza rynkowa podaż ziarna przeciwdziała większym spadkom cen pozostałych zbóż.

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu Polski, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ - stan na 27 października 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 840-950 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 750-870 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-690 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 700-800 zł/tonę; 
- owies paszowy – 750-850 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-750 zł/tonę; 
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 360-460 /tonę; 
- rzepak – 1650-1780 zł/tonę.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że pod koniec października 2023 r. w portach cały czas notuje się spory ruch. Przedmiotem eksportu jest przede wszystkim pszenica i kukurydza, które są ładowane na większe jak i mniejsze statki typu coaster. Zdaniem Izby wiele wskazuje na to, iż w październiku br. eksport pszenicy drogą morską będzie większy od wcześniejszych przewidywań i może zbliżyć się do 500 tys. ton, a kukurydzy wyraźnie przekroczyć 200 tys. ton.

W porównaniu z cenami z połowy tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów spadły o 10-20 PLN/t, podczas gdy ceny zbóż paszowych, w tym kukurydzy nie uległy zmianie i kształtowały się następująco (wg stanu na 27 października 2023 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 970 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 985 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1060 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica paszowa – 880-890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- jęczmień (62) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenżyto (68) – 770-785 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII),
- żyto paszowe (68) – 680-690 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII), 
- kukurydza (DON 2000) - 830 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 3000) - 810 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 4000) - 790 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII).

IZP obserwuje, że eksport zbóż na kołach do Niemiec w dalszym ciągu pozostaje ograniczony. Handel utrudniają obecne relacje kursowe oraz wyraźnie uszczuplona rynkowa podaż ziarna w kraju.

Ceny zbóż na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieco osłabły, głównie z powodu wznowienia eksportu ukraińskiej pszenicy przez nowy korytarz morski, a także mniejszych obaw o wielkość plonów i zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii, po ostatnich opadach deszczu. W piątek 27 października cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 211,42 USD/t i była o 1,8% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 także spadła o 1,8% i wyniosła 221,34 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu 

także spadły. IZP ocenia, że na ceny unijnej pszenicy cały czas wywiera presję silna konkurencja w eksporcie ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym przede wszystkim Rosji. Ceny francuskiej pszenicy w dalszym ciągu są o ok. 20 $/t wyższe od cen rosyjskiego ziarna. Zdaniem Izby, w związku z brakiem konkurencyjności, ceny ziarna oferowane przez głównych unijnych eksporterów będą musiały się dostosować, aby możliwe było odzyskanie tradycyjnych rynków zbytu. Ponadto, wcześniejsze obawy związane z wielkością podaży pszenicy na rynku światowym w dalszej części bieżącego osłabły, po ostatnich opadach deszczu w Australii i Argentynie. 

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w piątek 27 października 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 232,25 EUR/t i była o 3,2% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 3,1% i wyniosła 237,00 EUR za tonę.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA