REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż 2023 r. - koniec października. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie pod koniec października 2023 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Zbiory kukurydzy 2023

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w swoim newsletterze, w Polsce zbiory kukurydzy na ziarno są w pełni, ale ostatnie obfite opady deszczu zapewne opóźnią zbiory w niektórych regionach kraju, w tym na południowym-wschodzie. Zdaniem Izby zaawansowanie żniw w skali kraju wynosi około 60%. Z dostępnych informacji wynika, iż na dzień 23 października na Opolszczyźnie kukurydzę zebrano z około 60% areału, na Mazowszu z około 50%, a na Pomorzu z ponad 40% powierzchni. A na Lubelszczyźnie zaawansowanie zbiorów szacowane jest na około 30%.

Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej w Polsce cały czas notuje się bardzo duże zróżnicowanie wydajności, która średnio zawiera się w przedziale 6-15 t/ha kukurydzy mokrej, w zależności od regionu. Sygnały o wysokich plonach, często przekraczających 10 t/ha kukurydzy mokrej ponownie płyną z południowo-wschodnich regionów kraju. Słabsze plony kukurydzy notuje się na zachodzie i centrum kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny zbóż pod koniec października 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że polski rynek zbóż w dalszym ciągu działa w warunkach wyraźnie mniejszej podaży ziarna. Przedmiotem handlu jest głównie kukurydza mokra. Na rynku notuje się natomiast mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż, a w szczególności owsa i jęczmienia. Tym samym trudno o zakupy większych partii ziarna. Trwające zbiory kukurydzy, a także niezadowolenie rolników z obecnych cen ziarna powoduje, iż rolnicy nie są chętni do sprzedaży ziarna. W połowie października br. rozpoczęła się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich, co dodatkowo powstrzymuje rolników przed sprzedażą większych partii zbóż.

Ceny kukurydzy cały czas pozostają pod presją trwających zbiorów. W zależności od regionu, ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) zawierają się w przedziale od 360 PLN/t na południowym-wschodzie do 460 PLN/t na zachodzie i północy kraju. Z kolei, ceny kukurydzy suchej kształtują się w przedziale 670-750 PLN/t.

Mniejsza rynkowa podaż ziarna przeciwdziała większym spadkom cen pozostałych zbóż.

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu Polski, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ - stan na 27 października 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 840-950 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 750-870 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-690 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 700-800 zł/tonę; 
- owies paszowy – 750-850 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-750 zł/tonę; 
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 360-460 /tonę; 
- rzepak – 1650-1780 zł/tonę.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny zbóż w eksporcie

REKLAMA

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że pod koniec października 2023 r. w portach cały czas notuje się spory ruch. Przedmiotem eksportu jest przede wszystkim pszenica i kukurydza, które są ładowane na większe jak i mniejsze statki typu coaster. Zdaniem Izby wiele wskazuje na to, iż w październiku br. eksport pszenicy drogą morską będzie większy od wcześniejszych przewidywań i może zbliżyć się do 500 tys. ton, a kukurydzy wyraźnie przekroczyć 200 tys. ton.

W porównaniu z cenami z połowy tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów spadły o 10-20 PLN/t, podczas gdy ceny zbóż paszowych, w tym kukurydzy nie uległy zmianie i kształtowały się następująco (wg stanu na 27 października 2023 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 970 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 985 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1060 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenica paszowa – 880-890 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- jęczmień (62) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XI),
- pszenżyto (68) – 770-785 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII),
- żyto paszowe (68) – 680-690 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-XII), 
- kukurydza (DON 2000) - 830 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 3000) - 810 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII),
- kukurydza (DON 4000) - 790 zł/t (dostawa G/G/Sz, X-15.XII).

IZP obserwuje, że eksport zbóż na kołach do Niemiec w dalszym ciągu pozostaje ograniczony. Handel utrudniają obecne relacje kursowe oraz wyraźnie uszczuplona rynkowa podaż ziarna w kraju.

Ceny zbóż na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje 30 października 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieco osłabły, głównie z powodu wznowienia eksportu ukraińskiej pszenicy przez nowy korytarz morski, a także mniejszych obaw o wielkość plonów i zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii, po ostatnich opadach deszczu. W piątek 27 października cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 211,42 USD/t i była o 1,8% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 także spadła o 1,8% i wyniosła 221,34 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu 

REKLAMA

także spadły. IZP ocenia, że na ceny unijnej pszenicy cały czas wywiera presję silna konkurencja w eksporcie ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym przede wszystkim Rosji. Ceny francuskiej pszenicy w dalszym ciągu są o ok. 20 $/t wyższe od cen rosyjskiego ziarna. Zdaniem Izby, w związku z brakiem konkurencyjności, ceny ziarna oferowane przez głównych unijnych eksporterów będą musiały się dostosować, aby możliwe było odzyskanie tradycyjnych rynków zbytu. Ponadto, wcześniejsze obawy związane z wielkością podaży pszenicy na rynku światowym w dalszej części bieżącego osłabły, po ostatnich opadach deszczu w Australii i Argentynie. 

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w piątek 27 października 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 232,25 EUR/t i była o 3,2% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 3,1% i wyniosła 237,00 EUR za tonę.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA