reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Pierwsze miesiące obowiązywania przepisów nowej ustawy o VAT pokazują, że podatnicy mają wiele problemów ze stosowaniem jej przepisów. Dotyczy to m.in. opodatkowania zaliczek, gdyż od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa zasada, zgodnie z którą wszystkie otrzymywane przez podatnika zaliczki są opodatkowane.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Zarówno podatnicy, jak i eksperci podatkowi śledzą wszystkie decyzje ustawodawcy z nadzieją, że zmiany ułatwią stosowanie przepisów podatkowych.

Projektowane zmiany dotyczą m.in. wydatków reklamowych, zmiany definicji podatnika, określania podstawy opodatkowania (ze szczególnym uwzględnieniem dotacji i subwencji) oraz tzw. ulgi na złe długi. Tematyka zmian w ustawie o VAT, a także problemów podatników ze stosowaniem nowych przepisów o VAT w praktyce była tematem konferencji zorganizowanej przez Centrum Treningu Biznesowego oraz Baker & McKenzie spółkę doradztwa podatkowego. Jak powiedział Mirosław Barszcz z Baker & McKenzie, jest szansa na to, że przynajmniej niektóre procedury VAT będą prostsze. Dotyczy to np. transakcji międzynarodowych, w przypadku których wymagane jest posiadanie tzw. czwartego dokumentu potwierdzającego przez nabywcę przyjęcie towarów. O ile zostanie przyjęta stosowna zmiana, posiadanie takiego dokumentu będzie fakultatywne.

Mówiono również o polskim VAT w kontekście orzecznictwa ETS i VI dyrektywy. Jak się okazuje, nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę, że nasz system VAT powinien być dostosowany do wymogów unijnych, a z tym wiążą się określone prawa podatnika.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama