| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W Hiszpanii ulgi na dzieci wspierają młodych rodziców

W Hiszpanii ulgi na dzieci wspierają młodych rodziców

System podatkowych ulg prorodzinnych w Hiszpanii skierowany jest głównie do młodych rodziców. Już przy jednym dziecku mogą odliczyć od dochodu 1,8 tys. euro.


Ustawodawca hiszpański wprowadził różne ulgi podatkowe, które mają na celu wspomóc rodziny posiadające dzieci. Z informacji Łukasza Karwackiego, konsultanta w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers, wynika, że ulgi podatkowe w Hiszpanii przybierają formę kwot, które można odliczyć od dochodu.

- Kwota odliczana z tytułu posiadania pierwszego dziecka to 1,8 tys. euro. Rodziny posiadające drugie dziecko mogą odliczyć dodatkowo 2 tys. euro. Trzecie dziecko uprawnia do odliczenia kolejnej kwoty: 3,6 tys. euro, natomiast czwarte i każde następne to możliwość odliczenia dodatkowo 4,1 tys. euro. System ten powoduje znaczne zmniejszenie wysokości obciążenia podatkowego rodzin wielodzietnych - argumentował Łukasz Karwacki.

Dodał, że wspomniana zachęta dla rodziców, posiadających małe dzieci, skonstruowana jest jako dodatkowa kwota odliczana od dochodu. Oprócz kwot odliczanych z tytułu posiadania dziecka występuje w hiszpańskim systemie podatkowym także kwota odliczalna z tytułu posiadania dziecka mającego mniej niż trzy lata. Wysokość tej kwoty to 2,2 tys. euro.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, zwróciła uwagę, że charakterystycznym dla Hiszpanii rozwiązaniem jest kwota odliczalna od dochodu dla rodzin, które żyją razem ze starszymi krewnymi, których dochód nie przekracza 8 tys. euro rocznie.

- Wysokość kwoty jest zależna od wieku krewnego, którego rodzina utrzymuje. Gdy krewny ma powyżej 65 lat, do odliczenia przysługuje kwota 900 euro, natomiast powyżej 75 lat jest to 1,1 tys. euro - tłumaczyła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Eksperci PricewaterhouseCoopers podkreślali, że charakterystyczną dla Hiszpanii cechą, mającą wpływ na kształt systemu podatkowego, jest autonomia poszczególnych regionów w ustalaniu szczegółowych ulg i zwolnień. W konsekwencji podane kwoty mogą być podwyższone przez władze regionalne. Mogą one także zmieniać kształt i wysokość obciążeń innych podatków.

- Dla przykładu w kraju Basków, podobnie jak w Polsce, najbliższa rodzina zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn, natomiast region Nawarra znany jest z wyższych, od ustawowego minimum, kwot odliczalnych z tytułu posiadania dziecka - wskazała Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Hiszpański system podatkowy przewiduje, że alimenty płacone przez małżonka niewychowującego dziecka drugiemu małżonkowi nie są wliczane do dochodu do opodatkowania.

Jak wskazał Łukasz Karwacki, podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii możliwe jest łączne rozliczanie się małżonków, które daje dużą korzyść podatkową małżeństwom, w których jedno z małżonków ma znacznie mniejsze dochody lub w ogóle nie pracuje. Korzyść ta spowodowana jest wysoką kwotą wolną od podatku (stawka państwowa to 5050 euro). Jest ona zwiększana także w wypadku przekroczenia wieku 65 i 75 lat.

Ważne!

Hiszpański ustawodawca przewidział różne formy pomocy rodzinom najbiedniejszym. Na każde dziecko wychowywane w rodzinie lub przez rodzica o odpowiednio niskich dochodach przysługuje zapomoga w wysokości nieprzekraczającej 291 euro

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »