REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Hiszpanii ulgi na dzieci wspierają młodych rodziców

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

System podatkowych ulg prorodzinnych w Hiszpanii skierowany jest głównie do młodych rodziców. Już przy jednym dziecku mogą odliczyć od dochodu 1,8 tys. euro.

Ustawodawca hiszpański wprowadził różne ulgi podatkowe, które mają na celu wspomóc rodziny posiadające dzieci. Z informacji Łukasza Karwackiego, konsultanta w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers, wynika, że ulgi podatkowe w Hiszpanii przybierają formę kwot, które można odliczyć od dochodu.

Autopromocja

- Kwota odliczana z tytułu posiadania pierwszego dziecka to 1,8 tys. euro. Rodziny posiadające drugie dziecko mogą odliczyć dodatkowo 2 tys. euro. Trzecie dziecko uprawnia do odliczenia kolejnej kwoty: 3,6 tys. euro, natomiast czwarte i każde następne to możliwość odliczenia dodatkowo 4,1 tys. euro. System ten powoduje znaczne zmniejszenie wysokości obciążenia podatkowego rodzin wielodzietnych - argumentował Łukasz Karwacki.

Dodał, że wspomniana zachęta dla rodziców, posiadających małe dzieci, skonstruowana jest jako dodatkowa kwota odliczana od dochodu. Oprócz kwot odliczanych z tytułu posiadania dziecka występuje w hiszpańskim systemie podatkowym także kwota odliczalna z tytułu posiadania dziecka mającego mniej niż trzy lata. Wysokość tej kwoty to 2,2 tys. euro.

Mieszkanie z krewnymi

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, zwróciła uwagę, że charakterystycznym dla Hiszpanii rozwiązaniem jest kwota odliczalna od dochodu dla rodzin, które żyją razem ze starszymi krewnymi, których dochód nie przekracza 8 tys. euro rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wysokość kwoty jest zależna od wieku krewnego, którego rodzina utrzymuje. Gdy krewny ma powyżej 65 lat, do odliczenia przysługuje kwota 900 euro, natomiast powyżej 75 lat jest to 1,1 tys. euro - tłumaczyła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Wyjątki regionalne

Eksperci PricewaterhouseCoopers podkreślali, że charakterystyczną dla Hiszpanii cechą, mającą wpływ na kształt systemu podatkowego, jest autonomia poszczególnych regionów w ustalaniu szczegółowych ulg i zwolnień. W konsekwencji podane kwoty mogą być podwyższone przez władze regionalne. Mogą one także zmieniać kształt i wysokość obciążeń innych podatków.

- Dla przykładu w kraju Basków, podobnie jak w Polsce, najbliższa rodzina zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn, natomiast region Nawarra znany jest z wyższych, od ustawowego minimum, kwot odliczalnych z tytułu posiadania dziecka - wskazała Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Preferencje dla małżonków

Hiszpański system podatkowy przewiduje, że alimenty płacone przez małżonka niewychowującego dziecka drugiemu małżonkowi nie są wliczane do dochodu do opodatkowania.

Jak wskazał Łukasz Karwacki, podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii możliwe jest łączne rozliczanie się małżonków, które daje dużą korzyść podatkową małżeństwom, w których jedno z małżonków ma znacznie mniejsze dochody lub w ogóle nie pracuje. Korzyść ta spowodowana jest wysoką kwotą wolną od podatku (stawka państwowa to 5050 euro). Jest ona zwiększana także w wypadku przekroczenia wieku 65 i 75 lat.

Ważne!

Hiszpański ustawodawca przewidział różne formy pomocy rodzinom najbiedniejszym. Na każde dziecko wychowywane w rodzinie lub przez rodzica o odpowiednio niskich dochodach przysługuje zapomoga w wysokości nieprzekraczającej 291 euro

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA