| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga urosła, ale ceny mieszkań nie dogoni

Ulga urosła, ale ceny mieszkań nie dogoni

"Gazeta Wyborcza": Minister finansów oficjalnie potwierdził nasze informacje sprzed niemal miesiąca: w 2008 r. limit ulgi odsetkowej pójdzie wyraźnie do góry.


Limit ulgi na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych wzrośnie w przyszłym roku z obecnych 189 000 zł do 212 870 zł. Podatnicy będą mogli odliczyć sobie od dochodu spłacone w ciągu roku odsetki od kredytu mieszkaniowego (lub jego części) w takiej właśnie wysokości. Chodzi przy tym o kredyty na nowe domy lub mieszkania. Dzięki wzrostowi limitu ulgi korzystający z niej podatnicy mogą zyskać nawet kilkaset złotych w skali roku. Obwieszczenie ministra finansów w sprawie wzrostu limitu odpisu za spłatę odsetek ukazało się w Monitorze Polskim nr 92 z 12 grudnia.


To pierwszy od wielu lat wzrost limitu ulgi związanej z budownictwem mieszkaniowym. Niestety takich ulg właściwie już nie ma. Nie ma ulgi na zakup gruntu, budowlanej czy remontowej. A i ulga odsetkowa, choć formalnie istnieje, to nie można się już na nią załapać. Mogą z niej teraz korzystać tylko ci podatnicy, którzy weszli w ulgę przed końcem 2006 r. To jednak całkiem spora grupa, wedle informacji resortu finansów przeszło 100 tys. osób. Z odpisu będą mogli korzystać aż do końca 2027 r. O ile wcześniej nie spłacą kredytu. W rozliczeniu podatkowym za zeszły rok w ramach ulgi odsetkowej korzystający z niej podatnicy odliczyli sobie od dochodu niemal 300 mln zł. Budżet państwa kosztowało to przeszło 64 mln zł.


Limit ulgi odsetkowej wzrósł, bo pierwszy raz od 6 lat ogłaszana przez GUS „cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania” przekroczyła 2700 zł. Wysokość owego limitu uzależniona jest właśnie od tej ceny. Przez lata mimo galopady cen na rynku mieszkaniowym cena w GUS nie chciała jakoś podążać za tym trendem. Wreszcie w III kwartale 2007 r., a ten właśnie kwartał brany jest pod uwagę przy wyliczaniu limitu ulgi odsetkowej na 2008 r., podskoczyła do 3041 zł. - Być może teraz, z opóźnieniem, odbiły się na tej cenie wzrosty cen gruntów, materiałów i robocizny - zastanawiał się niedawno w „Gazecie” Janusz Kobylarz z departamentu statystyki gospodarczej GUS.


Nawet po wzroście cena 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania w GUS ma się nijak do cen rynkowych. Z raportu przygotowanego przez firmę brokerską Expander i serwis z ogłoszeniami o nieruchomościach Szybko.pl wynika, że we wrześniu średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekraczała 9 tys. zł. W Krakowie było to przeszło 8 tys. zł, w Gdańsku prawie 7 tys. zł, a w Sopocie ponad 11,5 tys. zł. Nawet w tych miastach, gdzie ceny były wyraźnie niższe, także przekraczały cenę GUS. W Katowicach, Łodzi, Opolu, Toruniu, Białymstoku czy Lublinie znacznie przekraczały 4 tys. zł, a w Szczecinie i Olsztynie - 5 tys. zł. Nawet jeśli od września te ceny trochę spadły, to i tak są znacznie wyższe od tej ustalonej przez urząd statystyczny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK