reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od pożyczek z sieci jest podatek

Od pożyczek z sieci jest podatek

Niebawem mają ruszyć dwa serwisy internetowe udzielające pożyczek. Pieniądze będą pożyczały sobie osoby fizyczne bez pośrednictwa banków. Od tego typu transakcji będzie trzeba zapłacić podatek i rozliczyć się z fiskusem.


W tym roku podatnicy, którzy nie chcą zaciągać kredytów w banku, będą mogli pożyczyć pieniądze przez internet od osoby fizycznej. Takimi usługami będą zajmować się dwa tworzone serwisy Monetto.pl i Finansowo.pl. Wydawać by się mogło, że internet będzie więc świetnym sposobem na uniknięcie kontaktów z bankami. Jednak z pewnością nie będzie sposobem na uniknięcie kontaktów z fiskusem. Zaciągając pożyczkę od osoby fizycznej przez internet, trzeba będzie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację.

Istotą działalności nowych serwisów pożyczkowych ma być umożliwienie kontaktu potencjalnym pożyczkobiorcom i osobom chcącym ulokować swój kapitał w drodze udzielenia oprocentowanej pożyczki, jednak nieprowadzącym działalności w tym zakresie.

Michał Bator, doradca podatkowy w White & Case, wyjaśnił, że transakcje dokonywane sporadycznie, bez zamiaru wielokrotnego ich wykonywania, nie są uznawane za działalność gospodarczą kreującą podatnika VAT. W rezultacie wszelkiego rodzaju prywatne pożyczki udzielane sporadycznie nie są traktowane jako usługi pośrednictwa finansowego wykonywane przez podatnika VAT i w efekcie podlegają - co do zasady - opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) ze stawką 2 proc.

- Opodatkowaniu podlegać będzie pożyczkobiorca, który w ciągu trzech kolejnych lat uzyskał pożyczki przekraczające 5 tys. zł od jednego pożyczkodawcy lub 25 tys. zł od wielu pożyczkodawców - argumentował Michał Bator.

Dodał też, że zwolnione od podatku są - niezależnie od kwoty - pożyczki udzielone w ramach najbliższej rodziny, np. pomiędzy rodzicami a dziećmi, małżonkami, rodzeństwem. Korzystanie ze zwolnienia dla najbliższej rodziny wymaga zachowania niezbędnych wymogów formalnych: pożyczka musi zostać udokumentowana przelewem bankowym oraz złożeniem specjalnej deklaracji w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni.

- Niezależnie od kwestii podatku od czynności cywilnoprawnych wynagrodzenie pożyczkodawcy w postaci odsetek będzie podlegało opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym od przychodu z kapitałów pieniężnych - ostrzegał Michał Bator.

Sposób opodatkowania dochodu z tytułu udzielania internetowych pożyczek nie powinien różnić się od opodatkowania pożyczek udzielanych w tradycyjny sposób. Zdaniem Tomasza Rysiaka, prawnika z kancelarii Magnusson, oznacza to, że do kwot otrzymanych odsetek zastosowanie znajdzie 19-proc. stawka podatku dochodowego. Dodatkowo, w zależności od statusu podmiotu udzielającego pożyczki, dana transakcja zostanie opodatkowana 2-proc. stawką PCC lub też będzie zwolniona z VAT w przypadku profesjonalnego prowadzenia działalności w tym zakresie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama