7-proc. VAT za przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu
REKLAMA
Z pisma Ministerstwa Infrastruktury, które otrzymała w piątek PAP wynika, że 7-proc. VAT obowiązuje tych, którzy po 1 maja 2004 r. podpisali umowy o otrzymanie mieszkania lokatorskiego lub wprowadzili się do niego.
REKLAMA
"Ciężar podatku VAT poniesie końcowy nabywca, czyli w tym przypadku spółdzielca" - powiedziała PAP główny specjalista z departamentu strategii budownictwa i mieszkalnictwa, Eliza Chojnicka.
Autorzy pisma podkreślają, że niewiele będzie osób, których dotyczą zmiany w stawce VAT. Nie wszyscy spółdzielcy spełniają bowiem obowiązujące kryteria (tj. terminu ustanowienia prawa do lokalu lub jego zasiedlenia).
Ponadto - jak zapewnia resort infrastruktury - od 1 maja 2004 r. utworzono niewiele mieszkań lokatorskich, gdyż większości spółdzielni nie było stać na pokrycie kosztów związanych z finansowaniem przedsięwzięcia (musiałyby zapłacić ok. 70 proc. wartości inwestycji obejmujących lokatorskie prawa do lokalu).
Zgodnie z decyzją ministrów finansów krajów członkowskich UE z grudnia 2007 r., 7-proc. stawka VAT będzie obowiązywała do 2010 r. Po tym czasie spółdzielcy mający prawo lokatorskie do mieszkania o powierzchni większej niż 150 m kw. zapłacą 22 proc. VAT za jego przekształcenie w prawo własnościowe.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat