REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie jednolity kurs walut

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Od 2010 roku certyfikat księgowego otrzymają osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin. Przy transakcjach będą stosowane te same kursy walut dla celów rachunkowych i podatkowych. W sprawozdaniach finansowych będą dodatkowe informacje m.in. o wynagrodzeniach firm audytorskich.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt autorstwa poprzedniego rządu znalazł się na liście dokumentów, które zostały przyjęte przez obecną Radę Ministrów i ponownie skierowane do Sejmu. Proponowane zmiany mają przede wszystkim na celu dostosowanie polskich przepisów do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Celem projektowanej ustawy jest również doprecyzowanie oraz dostosowanie obowiązujących przepisów do realiów gospodarczych. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała podkomisję, która rozpatrzy proponowane zmiany w ustawie.

Transakcje w walutach obcych

Jedną z najważniejszych zmian będzie ujednolicenie zasad przeliczania operacji wyrażonych w walutach obcych z przepisami prawa podatkowego. Księgowi będą przeliczać transakcje z zagranicznymi kontrahentami zarówno dla celów rachunkowych, jak i podatkowych według tych samych kursów walut. Po zmianach w księgach rachunkowych firmy będą ujmować operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia, jeżeli odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obrotu Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi pochodzących ze źródeł zagranicznych nie będą stanowić inaczej. Sprzedaż lub kupno walut oraz zapłata należności lub zobowiązań przeliczane będą po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji. Jeżeli przyjęcie takiego kursu nie będzie zasadne, zastosowanie znajdzie przeliczenie po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z dnia poprzedniego.

Kwalifikacja inwestycji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt zakłada również modyfikację definicji inwestycji. Obecnie za inwestycje uważane są aktywa, które zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, ale nie są wykorzystywane gospodarczo. Krytykowane słowo nabyte, często rozumiane jako zakup, ma zostać zastąpione słowem posiadane, dzięki czemu nie będzie wątpliwości, że pojęcie inwestycje obejmuje wszystkie składniki, które nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej firmy, niezależnie od sposobu ich nabycia (np. zakup, darowizna, przejęcie w formie aportu). Proponowane zmiany spowodują jednocześnie uściślenie kryterium zaliczania aktywów do inwestycji poprzez uwzględnienie specyfiki inwestycji w nieruchomości. Zaproponowano, że o zakwalifikowaniu nieruchomości do inwestycji będzie decydować aktualny sposób jej wykorzystania, a nie cel jej nabycia.

Certyfikat po egzaminie

Projektowane przepisy zakładają również określenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W tym celu do ustawy zostanie wprowadzony nowy rozdział 8a zawierający regulacje dotyczące prowadzenia tej działalności spoza dotychczasowego zakresu przedmiotowego ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z projektem działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych będą mogli nadal wykonywać certyfikowani księgowi, biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi wpisani do odpowiednich rejestrów. W przypadku księgowych certyfikat poświadczający kwalifikacje do świadczenia takiej usługi będzie można uzyskać wyłącznie w drodze egzaminu. Zgodnie z przepisem przejściowym o certyfikat na dotychczasowych zasadach, czyli bez zdawania egzaminu, będzie można się ubiegać do końca 2009 r.

Inne zaproponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. doprecyzowania zasad otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych w sytuacjach szczególnych. Chodzi tu o takie przypadki, jak: upadłość z możliwością zawarcia układu, podział przez wydzielenie. Ponadto uporządkowano przepisy związane z konsolidacją grup kapitałowych.

Informacje w sprawozdaniu

Projekt ustawy zawiera także przepisy mające na celu dostosowanie polskich regulacji do przepisów prawa wspólnotowego. Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą członkowie organów spółek będą ponosili odpowiedzialność za sporządzenie i publikację sprawozdań z działalności zgodnie z wymogami ustawy oraz solidarnej odpowiedzialności za szkody wynikające z naruszenia tych obowiązków. Nowelizacja jednocześnie definiuje pojęcie członka organu jednostki oraz doprecyzowuje pojęcie kierownika jednostki.

Proponowane zmiany przewidują również wprowadzenie obowiązku wykazania w sprawozdaniu finansowym transakcji z podmiotami powiązanymi wraz z ich kwotami oraz informacji o charakterze tych powiązań, jeśli nie zostały przeprowadzone na warunkach rynkowych. Dodatkowo konieczne będzie także ujawnienie charakteru oraz celu gospodarczego zawartych umów, które nie zostały uwzględnione w bilansie, a ich charakter i cel mogą mieć znaczny wpływ na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy spółki. Sprawozdanie finansowe ma zostać także uzupełnione o informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej za świadczone za rok obrotowy usługi w zakresie obowiązkowego badania rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi poświadczające, usługi doradztwa podatkowego oraz pozostałe usługi.

Projekt poselski

Gotowy też jest projekt zmian w ustawie o rachunkowości, który ma zostać wniesiony do Sejmu przez klub Platformy Obywatelskiej. Projekt zakłada zwiększenie progu przychodu, po przekroczeniu którego firmy zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych z obecnych 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Zgodnie z założeniami projektu firmy, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie ksiąg rachunkowych w związku z osiągnięciem w 2007 roku przychodów w wysokości 800 tys. euro, będą mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja podwyższająca próg przychodów do 1,2 mln euro.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rządowy projekt zmian o rachunkowości

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

REKLAMA