reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie jednolity kurs walut

Będzie jednolity kurs walut

Od 2010 roku certyfikat księgowego otrzymają osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin. Przy transakcjach będą stosowane te same kursy walut dla celów rachunkowych i podatkowych. W sprawozdaniach finansowych będą dodatkowe informacje m.in. o wynagrodzeniach firm audytorskich.


ZMIANA PRAWA


Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt autorstwa poprzedniego rządu znalazł się na liście dokumentów, które zostały przyjęte przez obecną Radę Ministrów i ponownie skierowane do Sejmu. Proponowane zmiany mają przede wszystkim na celu dostosowanie polskich przepisów do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Celem projektowanej ustawy jest również doprecyzowanie oraz dostosowanie obowiązujących przepisów do realiów gospodarczych. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała podkomisję, która rozpatrzy proponowane zmiany w ustawie.

Jedną z najważniejszych zmian będzie ujednolicenie zasad przeliczania operacji wyrażonych w walutach obcych z przepisami prawa podatkowego. Księgowi będą przeliczać transakcje z zagranicznymi kontrahentami zarówno dla celów rachunkowych, jak i podatkowych według tych samych kursów walut. Po zmianach w księgach rachunkowych firmy będą ujmować operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia, jeżeli odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obrotu Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi pochodzących ze źródeł zagranicznych nie będą stanowić inaczej. Sprzedaż lub kupno walut oraz zapłata należności lub zobowiązań przeliczane będą po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji. Jeżeli przyjęcie takiego kursu nie będzie zasadne, zastosowanie znajdzie przeliczenie po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z dnia poprzedniego.

Projekt zakłada również modyfikację definicji inwestycji. Obecnie za inwestycje uważane są aktywa, które zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, ale nie są wykorzystywane gospodarczo. Krytykowane słowo nabyte, często rozumiane jako zakup, ma zostać zastąpione słowem posiadane, dzięki czemu nie będzie wątpliwości, że pojęcie inwestycje obejmuje wszystkie składniki, które nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej firmy, niezależnie od sposobu ich nabycia (np. zakup, darowizna, przejęcie w formie aportu). Proponowane zmiany spowodują jednocześnie uściślenie kryterium zaliczania aktywów do inwestycji poprzez uwzględnienie specyfiki inwestycji w nieruchomości. Zaproponowano, że o zakwalifikowaniu nieruchomości do inwestycji będzie decydować aktualny sposób jej wykorzystania, a nie cel jej nabycia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama