REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie jednolity kurs walut

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Od 2010 roku certyfikat księgowego otrzymają osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin. Przy transakcjach będą stosowane te same kursy walut dla celów rachunkowych i podatkowych. W sprawozdaniach finansowych będą dodatkowe informacje m.in. o wynagrodzeniach firm audytorskich.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt autorstwa poprzedniego rządu znalazł się na liście dokumentów, które zostały przyjęte przez obecną Radę Ministrów i ponownie skierowane do Sejmu. Proponowane zmiany mają przede wszystkim na celu dostosowanie polskich przepisów do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Celem projektowanej ustawy jest również doprecyzowanie oraz dostosowanie obowiązujących przepisów do realiów gospodarczych. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała podkomisję, która rozpatrzy proponowane zmiany w ustawie.

Transakcje w walutach obcych

Jedną z najważniejszych zmian będzie ujednolicenie zasad przeliczania operacji wyrażonych w walutach obcych z przepisami prawa podatkowego. Księgowi będą przeliczać transakcje z zagranicznymi kontrahentami zarówno dla celów rachunkowych, jak i podatkowych według tych samych kursów walut. Po zmianach w księgach rachunkowych firmy będą ujmować operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia, jeżeli odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obrotu Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi pochodzących ze źródeł zagranicznych nie będą stanowić inaczej. Sprzedaż lub kupno walut oraz zapłata należności lub zobowiązań przeliczane będą po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji. Jeżeli przyjęcie takiego kursu nie będzie zasadne, zastosowanie znajdzie przeliczenie po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z dnia poprzedniego.

Kwalifikacja inwestycji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt zakłada również modyfikację definicji inwestycji. Obecnie za inwestycje uważane są aktywa, które zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, ale nie są wykorzystywane gospodarczo. Krytykowane słowo nabyte, często rozumiane jako zakup, ma zostać zastąpione słowem posiadane, dzięki czemu nie będzie wątpliwości, że pojęcie inwestycje obejmuje wszystkie składniki, które nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej firmy, niezależnie od sposobu ich nabycia (np. zakup, darowizna, przejęcie w formie aportu). Proponowane zmiany spowodują jednocześnie uściślenie kryterium zaliczania aktywów do inwestycji poprzez uwzględnienie specyfiki inwestycji w nieruchomości. Zaproponowano, że o zakwalifikowaniu nieruchomości do inwestycji będzie decydować aktualny sposób jej wykorzystania, a nie cel jej nabycia.

Certyfikat po egzaminie

Projektowane przepisy zakładają również określenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W tym celu do ustawy zostanie wprowadzony nowy rozdział 8a zawierający regulacje dotyczące prowadzenia tej działalności spoza dotychczasowego zakresu przedmiotowego ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z projektem działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych będą mogli nadal wykonywać certyfikowani księgowi, biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi wpisani do odpowiednich rejestrów. W przypadku księgowych certyfikat poświadczający kwalifikacje do świadczenia takiej usługi będzie można uzyskać wyłącznie w drodze egzaminu. Zgodnie z przepisem przejściowym o certyfikat na dotychczasowych zasadach, czyli bez zdawania egzaminu, będzie można się ubiegać do końca 2009 r.

Inne zaproponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. doprecyzowania zasad otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych w sytuacjach szczególnych. Chodzi tu o takie przypadki, jak: upadłość z możliwością zawarcia układu, podział przez wydzielenie. Ponadto uporządkowano przepisy związane z konsolidacją grup kapitałowych.

Informacje w sprawozdaniu

Projekt ustawy zawiera także przepisy mające na celu dostosowanie polskich regulacji do przepisów prawa wspólnotowego. Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą członkowie organów spółek będą ponosili odpowiedzialność za sporządzenie i publikację sprawozdań z działalności zgodnie z wymogami ustawy oraz solidarnej odpowiedzialności za szkody wynikające z naruszenia tych obowiązków. Nowelizacja jednocześnie definiuje pojęcie członka organu jednostki oraz doprecyzowuje pojęcie kierownika jednostki.

Proponowane zmiany przewidują również wprowadzenie obowiązku wykazania w sprawozdaniu finansowym transakcji z podmiotami powiązanymi wraz z ich kwotami oraz informacji o charakterze tych powiązań, jeśli nie zostały przeprowadzone na warunkach rynkowych. Dodatkowo konieczne będzie także ujawnienie charakteru oraz celu gospodarczego zawartych umów, które nie zostały uwzględnione w bilansie, a ich charakter i cel mogą mieć znaczny wpływ na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy spółki. Sprawozdanie finansowe ma zostać także uzupełnione o informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej za świadczone za rok obrotowy usługi w zakresie obowiązkowego badania rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi poświadczające, usługi doradztwa podatkowego oraz pozostałe usługi.

Projekt poselski

Gotowy też jest projekt zmian w ustawie o rachunkowości, który ma zostać wniesiony do Sejmu przez klub Platformy Obywatelskiej. Projekt zakłada zwiększenie progu przychodu, po przekroczeniu którego firmy zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych z obecnych 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Zgodnie z założeniami projektu firmy, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie ksiąg rachunkowych w związku z osiągnięciem w 2007 roku przychodów w wysokości 800 tys. euro, będą mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja podwyższająca próg przychodów do 1,2 mln euro.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rządowy projekt zmian o rachunkowości

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA