reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa i pół roku bez egzaminu

Dwa i pół roku bez egzaminu

Osoby, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu księgowego do 30 czerwca 2010 r., będą mogły uzyskać certyfikat bez zdawania egzaminu.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa podkomisja zakończyła wczoraj prace nad rządową nowelizacją ustawy o rachunkowości. Posłowie przyjęli m.in. przepisy przejściowe dotyczące zasad ubiegania się o certyfikat księgowy. Projekt zmian w ustawie o rachunkowości zakłada uzyskiwanie certyfikatu wyłącznie w drodze egzaminu.

Zgodnie z przyjętymi wczoraj przepisami przejściowymi wnioski o wydanie certyfikatu księgowego złożone do 31 grudnia 2008 r. będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach. Osoby, które złożą wnioski o zakwalifikowanie do egzaminu, jednak nie przystąpią do niego do 31 grudnia 2008 r., będą kwalifikowane do egzaminu i przystąpią do niego zgodnie z przepisami ustawy w brzmieniu nadanym nowelizacją.

Projekt wprowadza również prawie dwuletni okres przejściowy dla osób ubiegających się o uzyskanie certyfikatu księgowego na dotychczasowych zasadach bez zdawania egzaminu. Osoby te będą mogły otrzymać certyfikat księgowy, jeżeli do 30 czerwca 2010 r. przedstawią dokumenty poświadczające m.in. odpowiednie wykształcenie oraz trzyletnią praktykę w księgowości. Przepis ten obejmie przede wszystkim osoby, które rozpoczęły lub w najbliższym czasie rozpoczną magisterskie lub podyplomowe studia z zakresu rachunkowości. W przypadku gdy ukończą one naukę i złożą odpowiednie dokumenty do końca czerwca 2010 r., uzyskają certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu.

Projekt wprowadza również przepis, zgodnie z którym certyfikaty księgowe wydane przez ministra finansów przed wejściem w życie nowelizacji zachowają ważność.

Posłowie postanowili, że nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. i będzie miała zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku. Już w 2008 roku wejdą jednak w życie przepisy, które mają na celu dostosowanie polskich regulacji do zmienionych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Sprawozdanie z prac podkomisji sejmowa Komisja Finansów Publicznych najprawdopodobniej rozpatrzy na posiedzeniu 18 stycznia.

Ważne!

Wnioski o wydanie certyfikatu księgowego złożone do końca 2008 r. będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama