| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana interpretacji nie może mieć negatywnych skutków dla podatników

Zmiana interpretacji nie może mieć negatywnych skutków dla podatników

Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji przed jej zmianą nie może mu szkodzić - wyjaśnia Ministerstwo Finansów

 

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 74) wypowiedziało się w sprawie wiążących interpretacji. Zastrzeżenia posłów dotyczyły skutków zmian przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2007 r.

Jak wskazano w interpelacji, zgodnie z przepisami obowiązującym przed nowelizacją, podatnicy mieli gwarancję, że nawet jeśli interpretacja okaże się błędna i zostanie zmieniona, nie będą musieli płacić zaległego podatku ani nie poniosą konsekwencji karnych skarbowych.

W poprzednim stanie prawnym izba skarbowa mogła z urzędu zmienić (uchylić) interpretację urzędu skarbowego. Jednak korzystne stanowisko urzędu nadal chroniło podatnika, aż do końca okresu rozliczeniowego.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że obecnie zastosowanie się podatnika do interpretacji przed jej zmianą nie może mu szkodzić. Nie powoduje wszczęcia postępowania w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe oraz zwalnia z obowiązku zapłaty podatku w zakresie zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, m.in. w przypadku, jeżeli zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpelacji. MF podkreśliło również, że otrzymanie interpretacji nie jest jednoznaczne z obowiązkiem jej stosowania. Podatnikowi przysługuje ponadto prawo do zaskarżenia interpretacji z powodu niezgodności z prawem.

Obecnie interpretacje w imieniu ministra finansów wydawane są przez dyrektorów izb skarbowych: w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości minister finansów może z urzędu zmienić wydaną interpretację.

75 złotych wynosi opłata za wydanie interpretacji


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »