REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez gwarancji udzielonych przez rząd protest celników będzie kontynuowany

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Dopóki rząd nie zagwarantuje na piśmie spełnienia postulatów służby celnej ani nie przedstawi harmonogramu ich wdrażania, protest celników będzie trwał. Z dnia na dzień przystępuje do niego coraz więcej funkcjonariuszy.

ROZMOWA

Autopromocja

Służba celna zaostrza strajk. Na granicach są kilometrowe kolejki. Ministerstwo Finansów szuka rozwiązań tymczasowych. Czego dokładnie żądają funkcjonariusze?

- Protest trwa od czterech miesięcy. Pierwsze żądania zgłoszono w sporach zbiorowych 26 czerwca 2007 r. Dziś podtrzymujemy te same żądania. Są to: podwyżki płac o 1,5 tys. zł, emerytury mundurowe, pełna restytucja praw dla funkcjonariuszy powracających do służby i ochrona prawna dla celników wykonujących obowiązki służbowe.

W budżecie na 2008 rok resort finansów zarezerwował środki na podwyżki dla celników. Nie wierzycie państwo, że te pieniądze do was trafią?

- To jest fikcja. Nawet z komunikatów MF wynika, że zablokowanie środków w budżecie nie oznacza podwyżki dla wszystkich celników. Ewentualne podwyżki w wysokości 245 zł mogą trafić do tych funkcjonariuszy, którzy mają zwiększone zadania. W konsekwencji może się okazać, że 90 proc. funkcjonariuszy w ogóle podwyżki nie otrzyma. Trudno więc mówić o jakiejkolwiek realizacji postulatu finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile pieniędzy potrzeba, aby każdy celnik otrzymał 1,5 tys. zł podwyżki?

- Na sfinansowanie podwyżki w wysokości 1,5 tys. zł dla każdego funkcjonariusza i pracownika służby celnej niezbędne jest 290 mln zł rocznie. Środki te mogłyby pochodzić przykładowo z nadwyżki wpływów. Kwota 290 mln zł to 1/2 wpływów budżetowych pochodzących ze służby celnej tylko z jednego dnia pracy.

W piątek MF rozmawiało z przedstawicielami służby celnej. Czego się pani spodziewała po tym spotkaniu?

- W czwartek było posiedzenie komitetu protestacyjnego Porozumienie Białostockie. Do późnych godzin wieczornych pertraktowaliśmy z przedstawicielem MF w sprawie rozpoczęcia rozmów dotyczących realizacji postulatów i zażegnania sytuacji kryzysowej w służbie celnej. Zaproponowaliśmy natychmiastowe spotkanie z Porozumieniem Białostockim. Niestety, MF upierało się przy zaproszeniu na spotkanie piątkowe. Jednak w spotkaniu tym miały uczestniczyć wszystkie związki zawodowe, w tym również te, które nie prowadzą protestu. Agenda tego spotkania wykluczała rozmowy o kryzysie w służbie celnej i spełnianiu naszych postulatów.

To o czym miały być te rozmowy?

- Powiedziano nam, że jest to spotkanie zapoznawcze. Nowy szef służby celnej Jacek Dominik miał przedstawić sprawozdanie z tego, co do tej pory zostało zrobione, i przekazać informacje na temat prac nad zmianami w ustawie o służbie celnej.

Protestujący celnicy nie wzięli jednak udziału w spotkaniu z MF.

- Tak. Taką decyzję podjęliśmy, gdyż było to spotkanie niezwiązane z protestem. Dlatego udział w tych rozmowach wzięły tylko związki, które nie prowadzą protestu. My nie mogliśmy się zgodzić na udział w fikcyjnym spotkaniu, które miało poprawić wizerunek ministra finansów.

Można się więc spodziewać poszerzania protestu?

- Tak. Protest się rozszerza. Obejmuje coraz większą liczbę izb celnych, nawet tych wewnątrz kraju. Nasz apel odniósł skutek, aby funkcjonariusze przyłączali się do protestu popierając nasza żądania.

A co z blokadami na granicach. Przewoźnicy zapowiadają blokady dróg. Nie czujecie się państwo winni takiej sytuacji?

- Rozmawialiśmy z przewoźnikami. Wiemy, że chcą się spotkać z premierem w tej sprawie. Wiemy też, co planują. Sytuacja jest dramatyczna. Ruch powinien nastąpić ze strony rządu. Bezradność rządu jest porażająca, a postawa Ministerstwa Finansów i szefa służby celnej wręcz kompromitująca.

Co musi się stać, żeby strajk się zakończył? Wiadomo, że celnicy nie dostaną podwyżek z dnia na dzień.

- Przekazaliśmy informacje, że żądamy pełnomocnika rządowego upoważnionego przez premiera do rozmów z nami w sprawie czterech zgłoszonych postulatów. Chcemy także podpisania gwarancji rządowych, że te postulaty będą realizowane. Dodatkowo rząd musi przedstawić nam harmonogram wdrażania postulatów. To są problemy, które powtarzają się od ośmiu lat. Żaden rząd do tej pory nie potrafił ich rozwiązać, chowając głowę w piasek i zamiatając trudności w służbie celnej pod dywan.

ZAROBKI W SŁUŻBIE CELNEJ

2,5 tys. zł - wynoszą dzisiejsze średnie zarobki celnika (razem z dodatkami).

1,5 tys. zł - o tyle większe pensje chcą mieć celnicy

INNE ŻĄDANIA CELNIKÓW

emerytury mundurowe,

• pełna restytucja praw dla funkcjonariuszy powracających do służby,

• ochrona prawna dla celników wykonujących obowiązki służbowe.

REAKCJA MF NA STRAJK

W związku z trudną sytuacją na granicy wschodniej Ministerstwo Finansów zaleca dokonywanie odpraw celnych wewnątrz kraju. Takie działania pozwolą na zmniejszenie kolejki oczekujących na dokonanie formalności celnych na granicy wschodniej i zwiększy przepustowość w granicznych placówkach celnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Tomasz Pikuła

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

• IWONA FOŁTA

przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA