REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez gwarancji udzielonych przez rząd protest celników będzie kontynuowany

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Dopóki rząd nie zagwarantuje na piśmie spełnienia postulatów służby celnej ani nie przedstawi harmonogramu ich wdrażania, protest celników będzie trwał. Z dnia na dzień przystępuje do niego coraz więcej funkcjonariuszy.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

Służba celna zaostrza strajk. Na granicach są kilometrowe kolejki. Ministerstwo Finansów szuka rozwiązań tymczasowych. Czego dokładnie żądają funkcjonariusze?

- Protest trwa od czterech miesięcy. Pierwsze żądania zgłoszono w sporach zbiorowych 26 czerwca 2007 r. Dziś podtrzymujemy te same żądania. Są to: podwyżki płac o 1,5 tys. zł, emerytury mundurowe, pełna restytucja praw dla funkcjonariuszy powracających do służby i ochrona prawna dla celników wykonujących obowiązki służbowe.

W budżecie na 2008 rok resort finansów zarezerwował środki na podwyżki dla celników. Nie wierzycie państwo, że te pieniądze do was trafią?

- To jest fikcja. Nawet z komunikatów MF wynika, że zablokowanie środków w budżecie nie oznacza podwyżki dla wszystkich celników. Ewentualne podwyżki w wysokości 245 zł mogą trafić do tych funkcjonariuszy, którzy mają zwiększone zadania. W konsekwencji może się okazać, że 90 proc. funkcjonariuszy w ogóle podwyżki nie otrzyma. Trudno więc mówić o jakiejkolwiek realizacji postulatu finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile pieniędzy potrzeba, aby każdy celnik otrzymał 1,5 tys. zł podwyżki?

- Na sfinansowanie podwyżki w wysokości 1,5 tys. zł dla każdego funkcjonariusza i pracownika służby celnej niezbędne jest 290 mln zł rocznie. Środki te mogłyby pochodzić przykładowo z nadwyżki wpływów. Kwota 290 mln zł to 1/2 wpływów budżetowych pochodzących ze służby celnej tylko z jednego dnia pracy.

W piątek MF rozmawiało z przedstawicielami służby celnej. Czego się pani spodziewała po tym spotkaniu?

- W czwartek było posiedzenie komitetu protestacyjnego Porozumienie Białostockie. Do późnych godzin wieczornych pertraktowaliśmy z przedstawicielem MF w sprawie rozpoczęcia rozmów dotyczących realizacji postulatów i zażegnania sytuacji kryzysowej w służbie celnej. Zaproponowaliśmy natychmiastowe spotkanie z Porozumieniem Białostockim. Niestety, MF upierało się przy zaproszeniu na spotkanie piątkowe. Jednak w spotkaniu tym miały uczestniczyć wszystkie związki zawodowe, w tym również te, które nie prowadzą protestu. Agenda tego spotkania wykluczała rozmowy o kryzysie w służbie celnej i spełnianiu naszych postulatów.

To o czym miały być te rozmowy?

- Powiedziano nam, że jest to spotkanie zapoznawcze. Nowy szef służby celnej Jacek Dominik miał przedstawić sprawozdanie z tego, co do tej pory zostało zrobione, i przekazać informacje na temat prac nad zmianami w ustawie o służbie celnej.

Protestujący celnicy nie wzięli jednak udziału w spotkaniu z MF.

- Tak. Taką decyzję podjęliśmy, gdyż było to spotkanie niezwiązane z protestem. Dlatego udział w tych rozmowach wzięły tylko związki, które nie prowadzą protestu. My nie mogliśmy się zgodzić na udział w fikcyjnym spotkaniu, które miało poprawić wizerunek ministra finansów.

Można się więc spodziewać poszerzania protestu?

- Tak. Protest się rozszerza. Obejmuje coraz większą liczbę izb celnych, nawet tych wewnątrz kraju. Nasz apel odniósł skutek, aby funkcjonariusze przyłączali się do protestu popierając nasza żądania.

A co z blokadami na granicach. Przewoźnicy zapowiadają blokady dróg. Nie czujecie się państwo winni takiej sytuacji?

- Rozmawialiśmy z przewoźnikami. Wiemy, że chcą się spotkać z premierem w tej sprawie. Wiemy też, co planują. Sytuacja jest dramatyczna. Ruch powinien nastąpić ze strony rządu. Bezradność rządu jest porażająca, a postawa Ministerstwa Finansów i szefa służby celnej wręcz kompromitująca.

Co musi się stać, żeby strajk się zakończył? Wiadomo, że celnicy nie dostaną podwyżek z dnia na dzień.

- Przekazaliśmy informacje, że żądamy pełnomocnika rządowego upoważnionego przez premiera do rozmów z nami w sprawie czterech zgłoszonych postulatów. Chcemy także podpisania gwarancji rządowych, że te postulaty będą realizowane. Dodatkowo rząd musi przedstawić nam harmonogram wdrażania postulatów. To są problemy, które powtarzają się od ośmiu lat. Żaden rząd do tej pory nie potrafił ich rozwiązać, chowając głowę w piasek i zamiatając trudności w służbie celnej pod dywan.

ZAROBKI W SŁUŻBIE CELNEJ

2,5 tys. zł - wynoszą dzisiejsze średnie zarobki celnika (razem z dodatkami).

1,5 tys. zł - o tyle większe pensje chcą mieć celnicy

INNE ŻĄDANIA CELNIKÓW

emerytury mundurowe,

• pełna restytucja praw dla funkcjonariuszy powracających do służby,

• ochrona prawna dla celników wykonujących obowiązki służbowe.

REAKCJA MF NA STRAJK

W związku z trudną sytuacją na granicy wschodniej Ministerstwo Finansów zaleca dokonywanie odpraw celnych wewnątrz kraju. Takie działania pozwolą na zmniejszenie kolejki oczekujących na dokonanie formalności celnych na granicy wschodniej i zwiększy przepustowość w granicznych placówkach celnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Tomasz Pikuła

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

• IWONA FOŁTA

przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA