REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
E-księgowość czyli współpraca przedsiębiorcy z biurem rachunkowym
E-księgowość czyli współpraca przedsiębiorcy z biurem rachunkowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Z drugiej strony, to duża szansa na budowanie długofalowej współpracy. Jak to zrobić, podpowiada ekspertka, Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl
Przedsiębiorcy (niezależnie od wielkości czy branży) także Ci prowadzący działalność jednoosobową, często decydują się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Przejmuje ono obowiązki związane z prowadzeniem ksiąg, rozliczaniem podatków czy nawet naliczaniem wynagrodzeń. Obecnie biura rachunkowe oferują także e-księgowość, udostępniając klientom wybrane moduły oprogramowania, aby mogli oni sami uzupełniać dane w programie e-księgowym, takie jak faktury, ewidencja czasu pracy itp.

REKLAMA

Autopromocja

Programy e-księgowe: jakie zadania dla przedsiębiorcy, a jakie dla biura rachunkowego

Współpraca w takim modelu umożliwia szybszy obieg dokumentów, sprawne przekazywanie informacji zwrotnej o podatkach i danych finansowych oraz, w niektórych przypadkach, bezpośredni dostęp klientów do tych danych w systemie.
Biuro rachunkowe może przygotować klienta do korzystania z programów e-księgowych. W jaki sposób?

Wstępem jest zrozumienie potrzeb klienta.
Wprowadzanie klienta w świat e-księgowości wymaga indywidualnego podejścia.

– Przedsiębiorcy mają różne potrzeby, a to wynika w dużej mierze ze specyfiki ich biznesów. Biuro rachunkowe musi dobrze poznać firmę przed rozpoczęciem pracy z e-księgowością, zidentyfikować wymagania i potrzebne usługi oraz zaproponować dostępne rozwiązania i moduły – podkreśla Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl

E-księgowość w firmie: na czym polega wybór odpowiedniego narzędzia czyli programu komputerowego

Na rynku dostępnych jest wiele systemów, które różnią się zarówno ceną, jak i zakresem oferowanych usług.
– Dla mikro i małych firm wystarczające mogą być rozwiązania, które umożliwią podstawowe operacje księgowe lub z poszczególnymi modułami, jak np. automatyczne księgowanie faktur, umów, list płac czy amortyzacji. Średnim i dużym przedsiębiorstwom potrzebne mogą się okazać bardziej zaawansowane opcje z dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. integracja z systemami magazynowymi, rozliczania płac czy ewidencji VAT – dodaje ekspertka Systim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-skięgowość w firmie: dostosowanie rozwiązań do specyfiki firmy

REKLAMA

Zadaniem biura rachunkowego jest także pomoc klientowi w dostosowaniu programu do działalności firmy, np. skonfigurowanie pod kątem specyficznych dokumentów, raportów czy powtarzających się transakcji.
– Jeżeli rozwiązania są dostosowane do specyficznych procesów zachodzących w firmie, klient może pracować szybciej i bardziej efektywnie. Z kolei biuro rachunkowe zyskuje łatwiejsze monitorowanie poprawności danych, co minimalizuje ryzyko błędów – ocenia Beata Tęgowska.
Osiągnięciu tego celu służą też szkolenie i gwarantowane wsparcie techniczne.

– Kiedy klienci stają przed wyzwaniem wdrożenia e-księgowości, chcą móc liczyć na wsparcie nie tylko na etapie początkowym, ale także przez cały okres współpracy. Im bardziej zrozumiałe będzie dla klienta, jak działa program, tym łatwiej będzie mu korzystać z niego na co dzień – przekonuje ekspertka.
E-księgowość to dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga od biur rachunkowych i ich klientów stałego śledzenia zmian w przepisach.

– Biura rachunkowe powinny regularnie informować swoich klientów o nowych funkcjach, modułach, które mogą ułatwić im pracę oraz o zmianach w przepisach podatkowych, które mogą wpłynąć na sposób prowadzenia księgowości – podkreśla Beata Tęgowska.
Wprowadzenie klienta w świat e-księgowości to proces, który wymaga zarówno technicznego wsparcia, jak i zrozumienia jego potrzeb biznesowych.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, szkoleniu i bieżącej współpracy, biura rachunkowe mogą pomóc przedsiębiorcom w efektywnym wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi księgowych, co nie tylko zwiększa efektywność ich działalności, ale także buduje silne i długotrwałe relacje.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA