| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany dla płatników składek ZUS od 1 stycznia 2015 r.

Zmiany dla płatników składek ZUS od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wprowadzone zostają nowe ułatwienia dla płatników składek. Wynika to z wejścia w życie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej1), której przepisy wprowadzają zmiany m. in. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych2).

W związku z tym ZUS informuje, że od 1 stycznia 2015 r., nie ma obowiązku:

  • sprawdzania w terminie do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za rok poprzedni. Niemniej jednak, pozostaje obowiązek złożenia dokumentów korygujących w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład.
  • przekazywania ubezpieczonym informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej o składce zdrowotnej, w przypadku pobierania wyłącznie składek na to ubezpieczenie. Jednakże na żądanie ubezpieczonego należy przekazać informację miesięczną, nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni, bez obowiązku przekazywania informacji rocznej.

Natomiast informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej nie przekazuje się w przypadku pobierania składek z emerytur i rent.

Ponadto ZUS informuje, że obsługa klientów na Salach Obsługi we wszystkich placówkach ZUS 31 grudnia 2014 roku (podobnie jak w Wigilię) odbywać się będzie w standardowych godzinach pracy tj. do godziny 15.00.
Skróceniu natomiast ulegnie praca konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej, którzy w tych dniach obsługiwać będą klientów w godzinach od 7.00 do godziny 15.00. Natomiast Automatyczny System Informacyjny dostępny jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Podatki 2015 - komplet

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zwrot VAT z innego kraju UE - wniosek 2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662),

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »