Celnicy walcząc o podwyżki zyskają więcej uprawnień
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Gazeta Prawna dotarła do założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, który w kwietniu ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
Projektowane w założeniach rozwiązania dotyczą zarówno zmian dla podatników, jak i funkcjonariuszy. W sferze ułatwień dla podmiotów ma zostać wdrożony jednolity trybu postępowania przy wydawaniu pozwoleń na stosowanie ułatwień i uproszczeń w prawie celnym, łączący elementy postępowania w sprawach celnych i kontroli celnej. Zostanie także stworzony jednolity tryb kontroli towarów sprawowanych przez Służbę Celną.
Funkcjonariusze celni mają zyskać więcej uprawnień. Poza zmianą kompetencji szefa Służby Celnej oraz stworzeniem wewnętrznej inspekcji w służbie, celnikom mają zostać przywrócone uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Ma także zostać wprowadzona możliwość zatrzymywania osób w trybie i na zasadach określonych w przepisach kodeksu postępowania karnego. Zostanie także opracowany szczegółowy plan awansu i wynagradzania, a także doszkalania dla celników.
Co na to celnicy? Na razie próbują wywalczyć obiecane przez rząd w styczniu 500 zł podwyżki na każdy etat. Porozumienie Białostockie wystosowało do premiera Donalda Tuska kolejne pismo z prośbą o potwierdzenie, że obietnice rządowe są aktualne i zostaną zrealizowane. Celnicy oczekują też odpowiedzi na pytanie, kiedy zostaną zrealizowane. Wątpliwości co do realizacji tych postulatów powstały po spotkaniu celników z szefem Służby Celnej Jackiem Kapicą, który stwierdził, że nie ma wiedzy na temat finansowania zapowiedzianych podwyżek.
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor. pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA