Nie będzie powrotu do ulgi na kształcenie
REKLAMA
INTERPELACJA
REKLAMA
Podatnicy nie będą mieli możliwości odpisywania od podatku kosztów nauki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 398) wyjaśniło, że wprowadzanie kolejnych preferencji podatkowych w postaci odliczeń jest sprzeczne z realizowanym kierunkiem zmian polegającym na uproszczeniu systemu podatkowego. Resort wskazał jednocześnie, że obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przewidują określone preferencje z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podstawie odrębnych przepisów na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Nie dotyczy to wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz zwolnień z części dnia pracy.
Przypomnijmy, że tzw. ulga na naukę obowiązywała do końca 2003 roku. Polegała ona na możliwości odliczania od podatku dochodowego części wydatków ponoszonych przez podatników na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe oraz na zakup wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą.
Ważne!
Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku o kwotę ulgi na naukę, mogli kontynuować odliczenia, jeżeli nie znalazły one pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające 2004 rok
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat