| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebne zaświadczenie z rejestru karnego

Potrzebne zaświadczenie z rejestru karnego

Składając podanie o wydanie certyfikatu księgowego, trzeba będzie złożyć informację z Krajowego Rejestru Karnego.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o rachunkowości, którą po poprawkach Senatu zajmie się ponownie Sejm, przewiduje, że od 2009 roku pojawią się w niej przepisy dotyczące uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmieni się również rozporządzenie regulujące niektóre kwestie w tym zakresie. Zgodnie z projektem rozporządzenia, inny będzie tryb ubiegania się o certyfikat dla osób przystępujących do egzaminu.

W pierwszej kolejności kandydaci będą składać podanie o zakwalifikowanie się do egzaminu wraz z oświadczeniem o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi za przestępstwa skarbowe oraz czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

Zakwalifikowana osoba najpóźniej w terminie 14 dni przed datą egzaminu będzie musiała uiścić opłatę w wysokości 450 zł. Obecnie wynosi ona 480 zł.

Jeżeli ten etap zakończy się pomyślnie, zainteresowane osoby będą musiały złożyć podanie o wydanie certyfikatu księgowego i oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych. Do podania dołączą również dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości (minimum trzy lata), odpowiedniego wykształcenia (co najmniej średnie), a także zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu. Nowym wymogiem będzie również złożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego opatrzonych datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem podania. Za udzielenie informacji z tego rejestru pobierana jest opłata 50 zł.

Przekazywane kopie dokumentów nie będą musiały być potwierdzane notarialnie, jak jest obecnie. Wystarczy, że będą potwierdzone urzędowo.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK