REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników
Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem pracodawców, prezydencki projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu 27 marca, wprowadza zmiany dość wyważone, które dają uprawnienia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając godzić pracę zarobkową z obowiązkami domowymi.

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy rodzinnej, który ma zwiększyć uprawnienia rodziców do korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy i wprowadzić bardziej dogodne wykorzystanie urlopów rodzicielskich.

Projekt wprowadza m.in. zapis, że pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 14 lub sprawującego opiekę nad osobą dorosłą o zmianę organizacji czasu pracy (zmniejszenie wymiaru czasu pracy, indywidualny lub ruchomy czas pracy lub skrócony tydzień pracy), chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - ułatwienia dla pracujących rodziców

"Pracodawcy są zwolennikami uelastyczniania czasu pracy. W ich interesie jest, by pracownik pracował efektywnie" - powiedział PAP Baczewski. Dodał, że Konfederacja Lewiatan opowiada się za tym, by pracę można było pogodzić z życiem pozazawodowym, by można było godzić role zawodowe ze społecznymi. "Z drugiej strony chodzi też o to, by pracodawcy mogli planować pracę, m.in. dlatego popieraliśmy zmiany dot. ruchomego czasu pracy czy wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy" - przypomniał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Baczewski przyznał, że w projekcie prezydenckim pewną komplikacją jest możliwość dzielenia urlopów na mniejsze części. "Ale przecież pracownicy, jak wszyscy ludzie, mają też swoje życie prywatne i generalne w interesie pracodawców jest, by elastycznie łączyli je z pracą, bo wtedy są bardziej efektywni i zaangażowani" - powiedział.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dodał, że pracodawcy będą musieli w większym stopniu zatrudniać kobiety, bo rezerwy siły roboczej na skutek starzenia się społeczeństwa i zmian demograficznych będą się wyczerpywać. "Także dlatego powinniśmy stworzyć regulacje, które pozwolą kobietom godzić obowiązki rodzinne z pracą" - powiedział. Zaznaczył, że mówi o kobietach, nie dlatego, że dyskryminuje tę grupę, tylko dlatego, że to na nich najczęściej ciążą obowiązki domowe.

Według Baczewskiego w projekcie jest kilka rozwiązań korzystnych dla pracodawców. "Zwracaliśmy uwagę, by dać pracodawcom większą możliwość planowania i organizacji pracy. Chodzi o to, by odpowiednio wcześniej pracownik informował o swoich planach, składał wniosek o powrót z urlopu. W kilku miejscach pozostawiono pracodawcy decyzję, czy się godzi na pewne rozwiązania czy nie, np. na pracę na pół etatu przy jednoczesnym wydłużeniu urlopu" - wyjaśnił.


Jak dodał, przy okazji konsultacji tej ustawy pracodawcy zgłaszali postulaty, które mogłyby poprawić sytuację kandydatów do pracy, głównie kobiet w wieku prokreacyjnym. Wyjaśnił, że jest bardzo duże wykorzystanie zwolnień lekarskich na początku ciąży, a przez 33 pierwsze dni koszty zwolnienia obciążają pracodawcę. Według niego pracodawcy biorą to pod uwagę przy rekrutacji pracowników. Mogłoby być inaczej, gdyby od pierwszego dnia ciąży koszt zwolnienia lekarskiego był opłacany przez ZUS.

Pracodawcy zwracali też uwagę na to, że po wykorzystaniu urlopu na dziecko pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, często wielotygodniowy. "Dla wielu przedsiębiorców to nie jest zrozumiałe, bo praca nie jest świadczona. Pracodawca spodziewa się, że ktoś wraca do pracy, zwalnia osobę na zastępstwo, a okazuje się, że ktoś ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i dalej praca nie będzie wykonywana" - wyjaśnił Baczewski.

Prezydencki projekt to cały pakiet rozwiązań. Zgodnie z nim rodzice uprawnieni do urlopów rodzicielskich i wychowawczych będą mogli z nich skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Ci, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w dwóch częściach) w okresie późniejszym. Odpowiednio redukowana byłaby jednocześnie liczba rat, w jakich rodzic mógłby wykorzystać bezpłatny urlop wychowawczy.

Rodzice będą mogli również łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze - maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas przez 32 tygodnie).

Zasiłki rodzinne 2016 - zasada "złotówka za złotówkę"

Projekt zakłada też, że dwa dni zwolnienia przysługujące obecnie rodzicom dzieci do 14. roku życia będzie można wykorzystać w wymiarze godzinowym, w zakładach, w których pracodawca porozumie się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

W propozycji przewidziano też m.in., że ojciec będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko dwóch lat (obecnie ma na to rok). (PAP)

bos/ akw/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

REKLAMA

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

REKLAMA

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

REKLAMA