REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.

Został nieco ponad miesiąc na rozliczenie się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 roku. Podatnicy PIT muszą najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. złożyć w urzędzie skarbowym swoje zeznanie podatkowe. Niestety - jak co roku - podatnicy nie spieszą się z dopełnieniem tego obowiązku, czekając ze złożeniem formularza do ostatniego dnia.

Autopromocja

Nadal średnio 80 proc. podatników w całej Polsce nie rozliczyło się z fiskusem - wynika z sondy Gazety Prawnej przeprowadzonej w izbach skarbowych. Jednak zdaniem urzędników podatnicy w tym roku szybciej składają swoje zeznania niż np. w analogicznym okresie 2007 roku, czyli w rozliczeniu za 2006 rok, co może wiązać się z możliwością korzystania z ulgi prorodzinnej.

Rozliczenia PIT za 2007 rok przebiegają powoli, a do tego dochodzi akcja ostrzegawcza skarbowców. Rozpoczęła się ona 10 marca i ma potrwać przynajmniej do końca kwietnia. Akcja ma głównie postać strajku włoskiego, czyli pracownicy skrupulatnie sprawdzają wszelkie dokumenty, również zeznania roczne podatników. Akcja ma zwrócić uwagę rządu i Ministerstwa Finansów na złe warunki pracy i płacy w administracji skarbowej oraz skomplikowane prawo podatkowe, które wymaga pilnych zmian.

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy podkreślają, że akcja ostrzegawcza jest widoczna - rozwieszane są plakaty informacyjne w urzędach, pracownicy noszą plakietki informujące o akcji - ale nie wpływa na rozliczenia podatników.

Urzędy uczestniczą w akcji...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do akcji ostrzegawczej, która trwa w administracji skarbowej, przyłączyła się większość urzędów skarbowych w całej Polsce. W każdym województwie przynajmniej połowa urzędów w niej uczestniczy.

- Nie wszystkie urzędy województwa śląskiego przystąpiły do akcji, 17 tak, a 20 nie - mówi Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach.

Podobnie jest w innych województwach. W województwie łódzkim z 29 urzędów w akcji uczestniczy 11, w warmińsko-mazurskim z 16 urzędów 11 bierze udział w akcji, w zachodniopomorskim 13 z 20 urzędów, w opolskim 8 z 13 urzędów.

Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach wyjaśnia, że zdecydowana większość pracowników świętokrzyskich urzędów skarbowych popiera postulaty protestujących i uznaje słuszność zainicjowanej akcji ostrzegawczej.

- W województwie pomorskim znajduje się 21 urzędów skarbowych. W połowie urzędów nie ma miejsca żadna akcja protestacyjna. Tylko w 10 urzędach część pracowników nosi plakietki z napisem: akcja ostrzegawcza - wyjaśnia Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.

...informując o problemach...

Akcja ostrzegawcza, która miała przybrać formę strajku włoskiego, na razie sprowadza się do rozpowszechniania informacji na jej temat.

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podkreśla, że w województwie podlaskim do akcji ostrzegawczej przyłączyła się część urzędów skarbowych, ale w żadnym nie przybrała formy strajku włoskiego. Pracownicy oplakatowali i oflagowali urzędy oraz noszą plakietki informujące o akcji.

Również Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że na tablicach ogłoszeń i drzwiach wywieszono informacje o akcji. W salach obsługi wyłożono ulotki informacyjne, a część pracowników przypięła plakietki z napisem akcja ostrzegawcza pracowników skarbowych. Niektóre budynki zostały oflagowane.

...co nie przekłada się na kolejki...

Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych podkreślali, że akcja nie wpływa na rozliczenia roczne podatników.

Z informacji Małgorzaty Komeckiej z Izby Skarbowej w Szczecinie wynika, że nie wpłynęła żadna skarga na nierzetelną pracę w urzędach skarbowych. Podatnicy są obsługiwani na takim samym poziomie i w ten sam sposób, jak dotychczas.

- Kolejki tworzące się niekiedy w urzędach związane są przede wszystkim z większą liczbą wcześniej składanych zeznań podatkowych niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego - dodaje Małgorzata Komecka.

Również Radosław Hancewicz podkreśla, że co prawda w niektórych urzędach województwa podlaskiego (głównie dużych) występują już nieznaczne kolejki, ale jest to związane głównie z nasileniem się w ostatnim czasie liczby osób składających PIT. W małych urzędach kolejek nie ma.

- Ponadto tegoroczna akcja składania zeznań przebiega dużo szybciej, tj. obecnie w urzędach jest już dwa razy więcej zeznań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, na co z pewnością wpływa nowa ulga rodzinna. W zależności od urzędu liczba podatników, którzy się do tej pory rozliczyli, waha się od 30 do 50 proc. - dodaje Radosław Hancewicz.

Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że izba nie otrzymała sygnałów wskazujących, że obsługa podatników w urzędach na terenie województwa mazowieckiego jest zakłócona lub utrudniona z powodu prowadzenia akcji ostrzegawczej.

Podobnie jest w województwie kujawsko-pomorskim. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazuje, że standardy obsługi podatników w urzędach skarbowych z uwagi na prowadzoną przez część pracowników akcję nie pogorszyły się.

- Jak zawsze wszystkie czynności podejmowane przez pracowników skarbówki wykonywane są starannie i dokładnie - dodaje Maciej Cichański.

...bo podatnicy i tak zwlekają...

Z zebranych przez nas danych wynika, że większość podatników jeszcze nie dopełniła obowiązku rozliczenia rocznego z fiskusem, choć w tym roku i tak jest lepiej niż w latach poprzednich.

Barbara Szalińska informuje, że średnio ok. 35 proc. deklaracji wpłynęło do urzędów skarbowych w województwie pomorskim. Grażyna Piechota podaje, że w województwie śląskim w zależności od urzędu liczba podatników, którzy złożyli zeznania podatkowe za 2007 rok, waha się od 8 do 15 proc. Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi informuje, że w województwie łódzkim złożono ok. 200 tys. zeznań podatkowych (ok. 25 proc.).

- We Wrocławiu ok. 20 proc. podatników rozliczyło się z rocznych dochodów za 2007 rok - wskazuje Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Podobnie jest w Krakowie. W Wielkopolsce odsetek złożonych PIT to 25-30 proc. Jolanta Kaszczyszyn z Izby Skarbowej w Opolu podaje, że do tej pory rozliczyło się już 18-47 proc. osób.

...choć nie tak, jak w zeszłym roku

Mimo że mogłoby się wydawać, że 80 proc. jeszcze nie rozliczonych z PIT podatników to dużo, takiego poglądu nie podzielają urzędnicy.

W urzędach skarbowych województwa warmińsko-mazurskiego obserwuje się od końca lutego zwiększenie liczby podatników, którzy chcą zasięgnąć informacji czy też złożyć zeznanie roczne PIT lub druk aktualizujący dane rejestracyjne NIP-3. Związane jest to m.in. z faktem, że do końca lutego zakłady pracy czy też organy emerytalno-rentowe były zobligowane do dostarczenia podatnikom dokumentów umożliwiającym im rozliczenie się z PIT za 2007 rok.

- Zwiększone zainteresowanie samodzielnym rozliczeniem z podatku wynika też z wprowadzenia ulgi prorodzinnej oraz z tego, że duża grupa osób w roku ubiegłym i nadal zmieniła/zmienia (wymagany prawem) dowód osobisty - tłumaczy Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.

Także Maria Bojczuk wskazuje, że z przeprowadzonej 13 marca analizy wprowadzonych do systemu zeznań podatkowych za 2007 rok wynika, że w urzędach skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Kielcach zos- tało złożonych 142 215 zeznań (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L), co stano-wi około 33 proc. składanych zeznań w województwie świętokrzyskim.

- W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba złożonych obecnie PIT jest prawie dziesięciokrotnie wyższa. Wynika to przede wszystkim z możliwości skorzystania przez podatników z odliczenia ulgi prorodzinnej - argumentuje Maria Bojczuk.

Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze zwraca uwagę, że według informacji z urzędów skarbowych województwa lubuskiego liczba złożonych zeznań PIT-37 może się w tym roku wyraźnie zwiększyć ze względu na ulgę z tytułu wychowania dzieci.

- Przykładowo do Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wpłynęło obecnie o ok. 30 proc. więcej zeznań PIT-37 niż w tym samym okresie roku ubiegłego - podaje Andrzej Pieczko.

Jego zdaniem tegoroczna akcja rozliczania zeznań jest trudniejsza niż ubiegłoroczna.

Także według Macieja Cichańskiego akcja przyjmowania zeznań rocznych za 2007 rok przebiega zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych, z uwagi na wprowadzoną ulgę prorodzinną.

- Dużo osób korzysta obecnie z możliwości odliczenia tej ulgi, co w konsekwencji spowodowało większy ruch w urzędach skarbowych już pod koniec lutego i na początku marca - podsumowuje Maciej Cichański.

30 kwietnia 2008 r. to ostatni dzień na rozliczenie dochodów uzyskanych w 2007 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Akcja rozliczania PIT za 2007 rok

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA