REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.

Został nieco ponad miesiąc na rozliczenie się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 roku. Podatnicy PIT muszą najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. złożyć w urzędzie skarbowym swoje zeznanie podatkowe. Niestety - jak co roku - podatnicy nie spieszą się z dopełnieniem tego obowiązku, czekając ze złożeniem formularza do ostatniego dnia.

REKLAMA

REKLAMA

Nadal średnio 80 proc. podatników w całej Polsce nie rozliczyło się z fiskusem - wynika z sondy Gazety Prawnej przeprowadzonej w izbach skarbowych. Jednak zdaniem urzędników podatnicy w tym roku szybciej składają swoje zeznania niż np. w analogicznym okresie 2007 roku, czyli w rozliczeniu za 2006 rok, co może wiązać się z możliwością korzystania z ulgi prorodzinnej.

Rozliczenia PIT za 2007 rok przebiegają powoli, a do tego dochodzi akcja ostrzegawcza skarbowców. Rozpoczęła się ona 10 marca i ma potrwać przynajmniej do końca kwietnia. Akcja ma głównie postać strajku włoskiego, czyli pracownicy skrupulatnie sprawdzają wszelkie dokumenty, również zeznania roczne podatników. Akcja ma zwrócić uwagę rządu i Ministerstwa Finansów na złe warunki pracy i płacy w administracji skarbowej oraz skomplikowane prawo podatkowe, które wymaga pilnych zmian.

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy podkreślają, że akcja ostrzegawcza jest widoczna - rozwieszane są plakaty informacyjne w urzędach, pracownicy noszą plakietki informujące o akcji - ale nie wpływa na rozliczenia podatników.

Urzędy uczestniczą w akcji...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do akcji ostrzegawczej, która trwa w administracji skarbowej, przyłączyła się większość urzędów skarbowych w całej Polsce. W każdym województwie przynajmniej połowa urzędów w niej uczestniczy.

- Nie wszystkie urzędy województwa śląskiego przystąpiły do akcji, 17 tak, a 20 nie - mówi Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach.

Podobnie jest w innych województwach. W województwie łódzkim z 29 urzędów w akcji uczestniczy 11, w warmińsko-mazurskim z 16 urzędów 11 bierze udział w akcji, w zachodniopomorskim 13 z 20 urzędów, w opolskim 8 z 13 urzędów.

Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach wyjaśnia, że zdecydowana większość pracowników świętokrzyskich urzędów skarbowych popiera postulaty protestujących i uznaje słuszność zainicjowanej akcji ostrzegawczej.

- W województwie pomorskim znajduje się 21 urzędów skarbowych. W połowie urzędów nie ma miejsca żadna akcja protestacyjna. Tylko w 10 urzędach część pracowników nosi plakietki z napisem: akcja ostrzegawcza - wyjaśnia Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.

...informując o problemach...

Akcja ostrzegawcza, która miała przybrać formę strajku włoskiego, na razie sprowadza się do rozpowszechniania informacji na jej temat.

REKLAMA

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podkreśla, że w województwie podlaskim do akcji ostrzegawczej przyłączyła się część urzędów skarbowych, ale w żadnym nie przybrała formy strajku włoskiego. Pracownicy oplakatowali i oflagowali urzędy oraz noszą plakietki informujące o akcji.

Również Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że na tablicach ogłoszeń i drzwiach wywieszono informacje o akcji. W salach obsługi wyłożono ulotki informacyjne, a część pracowników przypięła plakietki z napisem akcja ostrzegawcza pracowników skarbowych. Niektóre budynki zostały oflagowane.

...co nie przekłada się na kolejki...

Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych podkreślali, że akcja nie wpływa na rozliczenia roczne podatników.

Z informacji Małgorzaty Komeckiej z Izby Skarbowej w Szczecinie wynika, że nie wpłynęła żadna skarga na nierzetelną pracę w urzędach skarbowych. Podatnicy są obsługiwani na takim samym poziomie i w ten sam sposób, jak dotychczas.

- Kolejki tworzące się niekiedy w urzędach związane są przede wszystkim z większą liczbą wcześniej składanych zeznań podatkowych niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego - dodaje Małgorzata Komecka.

Również Radosław Hancewicz podkreśla, że co prawda w niektórych urzędach województwa podlaskiego (głównie dużych) występują już nieznaczne kolejki, ale jest to związane głównie z nasileniem się w ostatnim czasie liczby osób składających PIT. W małych urzędach kolejek nie ma.

- Ponadto tegoroczna akcja składania zeznań przebiega dużo szybciej, tj. obecnie w urzędach jest już dwa razy więcej zeznań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, na co z pewnością wpływa nowa ulga rodzinna. W zależności od urzędu liczba podatników, którzy się do tej pory rozliczyli, waha się od 30 do 50 proc. - dodaje Radosław Hancewicz.

Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że izba nie otrzymała sygnałów wskazujących, że obsługa podatników w urzędach na terenie województwa mazowieckiego jest zakłócona lub utrudniona z powodu prowadzenia akcji ostrzegawczej.

Podobnie jest w województwie kujawsko-pomorskim. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazuje, że standardy obsługi podatników w urzędach skarbowych z uwagi na prowadzoną przez część pracowników akcję nie pogorszyły się.

- Jak zawsze wszystkie czynności podejmowane przez pracowników skarbówki wykonywane są starannie i dokładnie - dodaje Maciej Cichański.

...bo podatnicy i tak zwlekają...

Z zebranych przez nas danych wynika, że większość podatników jeszcze nie dopełniła obowiązku rozliczenia rocznego z fiskusem, choć w tym roku i tak jest lepiej niż w latach poprzednich.

Barbara Szalińska informuje, że średnio ok. 35 proc. deklaracji wpłynęło do urzędów skarbowych w województwie pomorskim. Grażyna Piechota podaje, że w województwie śląskim w zależności od urzędu liczba podatników, którzy złożyli zeznania podatkowe za 2007 rok, waha się od 8 do 15 proc. Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi informuje, że w województwie łódzkim złożono ok. 200 tys. zeznań podatkowych (ok. 25 proc.).

- We Wrocławiu ok. 20 proc. podatników rozliczyło się z rocznych dochodów za 2007 rok - wskazuje Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Podobnie jest w Krakowie. W Wielkopolsce odsetek złożonych PIT to 25-30 proc. Jolanta Kaszczyszyn z Izby Skarbowej w Opolu podaje, że do tej pory rozliczyło się już 18-47 proc. osób.

...choć nie tak, jak w zeszłym roku

Mimo że mogłoby się wydawać, że 80 proc. jeszcze nie rozliczonych z PIT podatników to dużo, takiego poglądu nie podzielają urzędnicy.

W urzędach skarbowych województwa warmińsko-mazurskiego obserwuje się od końca lutego zwiększenie liczby podatników, którzy chcą zasięgnąć informacji czy też złożyć zeznanie roczne PIT lub druk aktualizujący dane rejestracyjne NIP-3. Związane jest to m.in. z faktem, że do końca lutego zakłady pracy czy też organy emerytalno-rentowe były zobligowane do dostarczenia podatnikom dokumentów umożliwiającym im rozliczenie się z PIT za 2007 rok.

- Zwiększone zainteresowanie samodzielnym rozliczeniem z podatku wynika też z wprowadzenia ulgi prorodzinnej oraz z tego, że duża grupa osób w roku ubiegłym i nadal zmieniła/zmienia (wymagany prawem) dowód osobisty - tłumaczy Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.

Także Maria Bojczuk wskazuje, że z przeprowadzonej 13 marca analizy wprowadzonych do systemu zeznań podatkowych za 2007 rok wynika, że w urzędach skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Kielcach zos- tało złożonych 142 215 zeznań (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L), co stano-wi około 33 proc. składanych zeznań w województwie świętokrzyskim.

- W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba złożonych obecnie PIT jest prawie dziesięciokrotnie wyższa. Wynika to przede wszystkim z możliwości skorzystania przez podatników z odliczenia ulgi prorodzinnej - argumentuje Maria Bojczuk.

Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze zwraca uwagę, że według informacji z urzędów skarbowych województwa lubuskiego liczba złożonych zeznań PIT-37 może się w tym roku wyraźnie zwiększyć ze względu na ulgę z tytułu wychowania dzieci.

- Przykładowo do Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wpłynęło obecnie o ok. 30 proc. więcej zeznań PIT-37 niż w tym samym okresie roku ubiegłego - podaje Andrzej Pieczko.

Jego zdaniem tegoroczna akcja rozliczania zeznań jest trudniejsza niż ubiegłoroczna.

Także według Macieja Cichańskiego akcja przyjmowania zeznań rocznych za 2007 rok przebiega zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych, z uwagi na wprowadzoną ulgę prorodzinną.

- Dużo osób korzysta obecnie z możliwości odliczenia tej ulgi, co w konsekwencji spowodowało większy ruch w urzędach skarbowych już pod koniec lutego i na początku marca - podsumowuje Maciej Cichański.

30 kwietnia 2008 r. to ostatni dzień na rozliczenie dochodów uzyskanych w 2007 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Akcja rozliczania PIT za 2007 rok

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA