reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznania

Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznania

Autorzy nowych zasad przekazywania 1 proc. podatku zapomnieli, że podatnicy czasem popełniają błędy i korygują zeznanie. W ten sposób może się obniżyć kwota dla fundacji lub stowarzyszenia. Co jednak, gdy urząd skarbowy już ją przekazał? - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W tym roku znacznie łatwiej podzielić się podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego. Wystarczy wskazać w zeznaniu pełną nazwę fundacji lub stowarzyszenia, jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz przekazywaną kwotę (nie wyższą niż 1 proc. podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Zebrane kwoty urząd skarbowy do końca lipca przekaże organizacjom pożytku publicznego.


Zasady są więc proste. Problem w tym, że kwota 1 proc. wykazana w zeznaniu rocznym nie zawsze jest ostateczna. Podatnik ma przecież pięć lat na korektę zeznania. W tym czasie może się więc okazać, że w deklaracji wykazał za wysoki podatek.


Inna możliwość to domaganie się zwrotu od organizacji pożytku publicznego. Tu także pojawia się pytanie o podstawę prawną. Poza tym organizacja ta może nie mieć już żadnych środków, a nawet nie istnieć, gdy korekta zostanie złożona po kilku latach.


Urzędy skarbowe będą miały jeszcze inny problem. Pieniądze na konto organizacji pożytku publicznego mają bowiem przekazać do końca lipca. Przepisy nie przewidują od tej zasady żadnych wyjątków. Może się natomiast okazać, że urzędy będą chciały wezwać wielu podatników, aby wyjaśnić wątpliwości. Możliwe, że do końca lipca wielu podatników nie złoży jeszcze ostatecznej wersji zeznania. Wtedy urząd będzie zmuszony przelać na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego kwotę z zeznania, które najprawdopodobniej jest błędne. Jeśli tak zrobi, to chwilę później pojawi się problem korekty.

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama