| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie powinno być pozwoleń na zwrot podatku

Nie powinno być pozwoleń na zwrot podatku

Obowiązki nałożone na podatników dokonujących zwrotu VAT podróżnym ograniczają zasadę swobody działalności gospodarczej.

Rzecznik praw obywatelskich poprosił o wyrażenie stanowiska przez ministra finansów w sprawie regulacji ustawy o VAT, które nakładają obowiązki na podatników dokonujących zwrotu VAT podróżnym.

Jak podkreślono w wystąpieniu, dokonywanie zwrotu VAT podróżnym zostało uzależnione od spełnienia przez podatników wielu warunków, w tym rygorystycznych i niemożliwych do spełnienia. Rzecznik wskazuje m.in. na to, że warunkiem prowadzenia tej działalności jest brak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaległości w podatkach i składkach ZUS. Jednak jako zaległość będzie traktowany podatek rozłożony na raty czy odroczony. Podatnik spełni ten warunek, tylko jeśli zaległość wraz z odsetkami ureguluje w terminie 30 dni od ich powstania.

Rzecznik zwraca uwagę na konstytucyjną zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność w zakresie zwrotu podatku podróżnym nie została wymieniona w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej jako podlegająca reglamentacji. A prawo do pośredniczenia w zwrocie VAT podróżnym zostało uwarunkowane od wydania co rok przez ministra finansów zaświadczenia, które potwierdza spełnienie ustawowych i restrykcyjnych wymogów. Procedura dotycząca zaświadczenia w ocenie RPO naraża firmy na utratę prawa do prowadzenia działalności, choćby z powodu opieszałości ministerstwa. Jak podkreślono, katalog przestępstw, za które firma może utracić prawo prowadzenia działalności w opisywanym zakresie, jest w zasadzie nieograniczony.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK