IFK poleca: Jak zaskarżyć interpretację podatkową - nowe zasady
REKLAMA
REKLAMA
Interpretacje podatkowe wydają w imieniu Ministra Finansów wskazane izby skarbowe. Dlatego Ordynacja podatkowa nie przewiduje w tym przypadku wniesienia zażalenia czy odwołania od otrzymanych interpretacji, gdyż formalnie wydał je Minister Finansów. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych możliwości odwoławczych, tylko że procedura w tym przypadku jest inna.
REKLAMA
Podatnik, któremu doręczono interpretację indywidualną, ma 14 dni, licząc od dnia doręczenia, na wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie to kierujemy do organu, który ją wydał. Należy pamiętać, że 14-dniowy termin jest liczony od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności (art. 52 § 3 ustawy o sądach administracyjnych). Natomiast za doręczone uważa się również pismo, które było awizowane przez 14 dni na poczcie.
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych - na 3 miesiące 315,00 zł
Od 15 sierpnia 2015 r. sąd, po wniesieniu skargi, może uznać, że uchybienie temu terminowi nastąpiło bez winy skarżącego, i rozpoznać skargę.
Od tego, jak postąpi organ, zależą dalsze działania podatnika. Gdy organ uwzględni żądanie podatnika, sprawa jest zamknięta. Jeśli nie – podatnikowi pozostaje skarga do WSA.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak według nowych zasad zaskarżyć interpretację VAT" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat