REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydenckie projekty w sprawie emerytur i kwoty wolnej od podatku już gotowe

Subskrybuj nas na Youtube
Prezydenckie projekty w sprawie emerytur i kwoty wolnej od podatku już gotowe / Fot. Fotolia
Prezydenckie projekty w sprawie emerytur i kwoty wolnej od podatku już gotowe / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku są już przygotowane. - Chcemy, żeby zajął się nimi Sejm jeszcze w tej kadencji - mówi szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Dodaje, że w ciągu kilku tygodni zakończą się prace nad bilansem otwarcia kancelarii.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

REKLAMA

Autopromocja

PAP: Kiedy pan prezydent przedstawi projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku? Czy z zaprezentowaniem projektu ws. emerytur prezydent nie chce zaczekać do wyników ewentualnego październikowego referendum?

M.Sadurska: Referendum ma pokazać rządzącym po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w tym samym terminie, w jaki sposób mają iść zmiany, których oczekują Polacy. Te dwa projekty są już gotowe. Trwają ostatnie konsultacje prawne. Chcemy, żeby projektami zajął się Sejm tej kadencji. Złożenie tych projektów to kwestie najbliższych 2-3 tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie kwoty wolnej w PIT - niższe dochody gmin

PAP: Czy projekt ws. emerytur będzie zakładał powiązanie 40-letniego okresu składkowego z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?

M.Sadurska: Nie chcę mówić o szczegółach. Ustawa mówi o obniżeniu wieku emerytalnego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PAP: Czy prezydent widzi potrzebę spotkania z premier Ewą Kopacz?

M.Sadurska: Pan prezydent jest otwarty na rozmowy. Prezydent Andrzej Duda spotkał się już z ministrami, których zakres działań pokrywa się z kompetencjami prezydenta, a więc z szefem MON i szefem MSZ.

PAP: Kalendarz pana prezydenta jest napięty - planowane są m.in. liczne wizyty zagraniczne. Tymczasem pojawiają się doniesienia o ograniczonych środkach finansowych Kancelarii Prezydenta. W tym kontekście pytam o bilans otwarcia, który Pani zapowiedziała. Czy wiadomo już, kiedy zostanie ogłoszony?

M.Sadurska: Chciałabym, żeby bilans otwarcia powstał jak najszybciej, powinien być gotowy za kilka tygodni. Wtedy będziemy wyciągać z niego wnioski. Będzie oparty na trzech płaszczyznach: finansowej, kadrowo-administracyjnej, merytorycznej, a więc sprawy, które są w toku, ustawy, którymi należy się zająć. Bilans pozwoli nam mieć wiedzę, w jakim stanie przejmujemy Kancelarię.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku - skutki dla budżetu

PAP: Czy rzeczywiście, jak donoszą media, poprzednicy zostawili pustki w Kancelarii? Czy Kancelaria musi ciąć wydatki?

M.Sadurska: Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, muszę znać bilans otwarcia. Faktem jest, że nasi poprzednicy rozwiązali umowy o pracę za porozumieniem stron ze sporą grupą pracowników. To w jakiś sposób naruszyło kondycję finansową Kancelarii Prezydenta. O szczegółach będziemy mówić podczas prezentacji bilansu otwarcia.

Obejmujemy Kancelarię w trakcie roku budżetowego, co oznacza, że zaplanowane przez poprzedników wydatki musimy wziąć pod uwagę. Musimy też dostosować te wydatki do nowego sposobu funkcjonowania, bardzo dużej aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, także na polu zagranicznym.

PAP: Ile pieniędzy chce wydawać Kancelaria w nowym roku budżetowym. Czy będą to mniejsze czy większe środki w stosunku do tego, co wydawała Kancelaria Prezydenta za czasów prezydenta Bronisława Komorowskiego? Na czym można oszczędzić?

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

M.Sadurska: Chcemy utrzymać budżet Kancelarii Prezydenta na tym samym poziomie co w roku poprzednim.

PAP: Prezydent Andrzej Duda wspominał wielokrotnie o potrzebie zmiany konstytucji. Czy w Kancelarii planowane jest powstanie jakiegoś organu, grupy, która będzie pracować nad propozycjami zmian?

M.Sadurska: Zmiana konstytucji jest poważnym krokiem. Ciężar zmiany konstytucji spoczywa na parlamencie. Konstytucji nie powinno zmieniać się bez debaty. Prezydent zaproponował debatę ekspercką z udziałem konstytucjonalistów. Taką debatę trzeba przeprowadzić. Prezydent powoła też Narodową Radę Rozwoju, która będzie miejscem rozmów na najważniejsze tematy, tu rozmowa o zmianach w ustawie zasadniczej mogłaby się toczyć.

PAP: Kiedy możemy poznać skład i kompetencje Narodowej Rady Rozwoju?

M.Sadurska: Pracuje nad tym minister Maciej Łopiński. Prowadzi bardzo szeroko zakrojone prace w tym zakresie.

PAP: Czy prezydent będzie namawiał do udziału w referendum 6 września? Zdecydował się je utrzymać, ale referendum może nie być ważne z powodu frekwencji.

M.Sadurska: Pamiętamy, w jakich okolicznościach były prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o przeprowadzeniu tego referendum. Po przegranych wyborach prezydent Komorowski miał możliwość się z niego wycofać. Tego nie zrobił. Referendum 6 września jest zwołane przez Bronisława Komorowskiego i on bierze za nie odpowiedzialność.

PAP: Największe centrale związkowe, w tym NSZZ "Solidarność" zaapelowały do prezydenta o spowodowanie, aby rząd ponownie przeanalizował decyzje podjęte w przetargu na nowe śmigłowce dla wojska. Prezydent już dwa razy rozmawiał z wicepremierem, szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Czy prezydent w tej sprawie zamierza podjąć jakieś działania?

M.Sadurska: Lubelskie, w tym Świdnik, jest moim okręgiem wyborczym. Wiemy, jakie nadzieje wiązały z przetargiem zakłady lotnicze w Świdniku. Mam na myśli zarówno załogę, jak i samorząd. Bardzo emocjonalnie podchodzę do tego tematu. Nie brałam udziału w rozmowach z ministrem Siemoniakiem. Jako mieszkanka województwa lubelskiego życzyłabym sobie, żeby firmy, które mają siedzibę na terytorium Polski przynosiły nam korzyści, dawały miejsca pracy, miały możliwość rozwoju.

PAP: Czy prezydent planuje spotkanie z przedstawicielami Związku Banków Polskich ws. ustawy o tzw. frankowiczach?

M.Sadurska: Z każdą reprezentatywną grupą prezydent będzie się spotykał. Sprawa frankowiczów jest bardzo poważna. Kredyty frankowe bardzo poważnie dotknęły wielu Polaków.

PAP: Bronisław Komorowski odesłał ważną dla Warszawy ustawę reprywatyzacyjną do Trybunału bez podpisu, więc na razie nie obowiązują żadne z jej zapisów. Politycy i ruchy miejskie apelowali do prezydenta Dudy o wycofanie noweli z Trybunału, podpis i ponowne zaskarżenie tylko budzących wątpliwości zapisów. Taki ruch sprawiłby, że zaczęłyby obowiązywać przepisy blokujące np. odzyskiwanie kamienic metodą "na kuratora". Jaka będzie decyzja prezydenta w tej sprawie?

M.Sadurska: Do kancelarii Prezydenta w tej sprawie wpływa dużo stanowisk. Nie ma żadnej decyzji dotyczącej tej sprawy. Trwa analiza prawna.

Zobacz: Wywiad z szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską

Rozmawiali Tomasz Grodecki i Katarzyna Nocuń (PAP)

tgo/ kno/ eaw/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA