REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek katastralny niech nie straszy

Piotr Skwirowski

REKLAMA

W najbliższych latach nie musimy się obawiać wprowadzenia podatku katastralnego - wynika ze słów wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch.

Podatek od wartości nieruchomości, zwany potocznie katastralnym, spędza sen z powiek właścicielom nie tylko wielkich posiadłości, ale także domów, a nawet mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach. Ich wartość w ostatnim czasie poszybowała w górę. Płacony dziś podatek od nieruchomości nie jest specjalnie dotkliwy, bo płaci się go od powierzchni nieruchomości. Uzależnienie go od wartości nieruchomości oznaczałoby zapewne podwyżkę obciążeń, niekiedy bardzo poważną.

REKLAMA

Autopromocja


- Gminy i powiaty, które czerpią dochody z podatku od nieruchomości, dostałyby dodatkowe pieniądze - przyznała Elżbieta Chojna-Duch w czasie wtorkowej konferencji podatkowej zorganizowanej przez firmę doradczą Accreo Taxand i Polską Radę Biznesu.


Ministerstwo Finansów od lat pracuje nad podatkiem katastralnym. Przeszkodą jest brak katastru, czyli urzędowego rejestru gruntów i nieruchomości. - Jest też pytanie, czy nasze społeczeństwo jest już na tyle okrzepłe, by mogło się poddać tej dolegliwej próbie. Myślimy, że jeszcze nie - stwierdziła wiceminister finansów. Na razie możemy więc spać spokojnie, choć minister unikała odpowiedzi na pytanie, kiedy jej zdaniem Polacy będą gotowi na wprowadzenie podatku katastralnego.


Elżbieta Chojna-Duch nie chciała też mówić konkretnie o tym, jak w najbliższych latach będą się zmieniać stawki podatku od dochodów osobistych (PIT). Wiadomo, że w przyszłym roku obowiązujące dziś stawki 19, 30 i 40 proc. zostaną zastąpione stawkami 18 i 32 proc. - Jeśli nie będzie drastycznego ubytku dochodów budżetu państwa, pomyślimy o kolejnych obniżkach - zapowiedziała min. Chojna-Duch. Jej zdaniem harmonogram takich obniżek mógłby być rozpisany na lata i wykraczać nawet poza obecną kadencję parlamentu. Podatek od dochodów dużych firm (CIT) mógłby docelowo spaść z dzisiejszych 19 do 10 proc.

REKLAMA


- W Europie trwa konkurencja podatkowa. Różne państwa, zwłaszcza nowej UE, tak konstruują systemy podatkowe, by zachęcały firmy do inwestowania właśnie u nich. My także powinniśmy tak modyfikować system podatkowy, by był konkurencyjny i atrakcyjny dla inwestorów - przekonywał Radosław Czarnecki, partner w Accreo Taxand.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Jednym z kryteriów podejmowania decyzji o inwestycjach jest wysokość stawek podatkowych. Niejedynym, ale takim, które może przeważyć - stwierdził Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu Grupy ITI. - 10-proc. stawka CIT to marzenie każdego przedsiębiorcy - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA