| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wydatki na okulary dla stażysty w koszty

IFK poleca: Wydatki na okulary dla stażysty w koszty

Wydatek na zakup okularów dla stażysty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli potrzebę używania okularów przez stażystę stwierdził lekarz okulista w ramach przeprowadzonych badań profilaktycznych, to z tytułu ich otrzymania powstanie u stażysty przychód zwolniony z opodatkowania. W pozostałych przypadkach stażysta uzyska przychód z tzw. innych źródeł.

Pracodawca ma możliwość zaliczania do kosztów wydatków poniesionych na zakup okularów korygujących dla pracowników. Ma to miejsce w przypadku gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników wykazały potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Możliwość ta dotyczy również wydatków ponoszonych na zakup okularów korygujących dla stażystów. Za pracowników uważa się bowiem każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę. Dotyczy to także praktykanta i stażysty, użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zatem potrzebę stosowania okularów przez stażystę określił lekarz okulista w ramach badania profilaktycznego, to wydatek poniesiony na ich nabycie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatek na zakup okularów dla stażysty będzie można rozliczyć w kosztach również wtedy, gdy potrzeba ich noszenia nie została stwierdzona w trakcie badań profilaktycznych. Warunkiem jest przekazanie ich stażyście jako nagrody. Kosztami uzyskania przychodów – jako koszty pracownicze – są bowiem również koszty wszelkiego rodzaju nagród dla szeroko rozumianych pracowników (także stażystów), w tym nagród w naturze (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 czerwca 2012 r., sygn. IPPB5/423-256/12-2/AS). Nie ma zatem przeszkód, aby przekazane pracownikowi okulary potraktować jako nagrodę, a wydatek na ten cel zaliczyć do kosztów.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak rozliczyć zakup okularów dla stażysty" >>

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK