| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wydatki na okulary dla stażysty w koszty

IFK poleca: Wydatki na okulary dla stażysty w koszty

Wydatek na zakup okularów dla stażysty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli potrzebę używania okularów przez stażystę stwierdził lekarz okulista w ramach przeprowadzonych badań profilaktycznych, to z tytułu ich otrzymania powstanie u stażysty przychód zwolniony z opodatkowania. W pozostałych przypadkach stażysta uzyska przychód z tzw. innych źródeł.

Pracodawca ma możliwość zaliczania do kosztów wydatków poniesionych na zakup okularów korygujących dla pracowników. Ma to miejsce w przypadku gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników wykazały potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Możliwość ta dotyczy również wydatków ponoszonych na zakup okularów korygujących dla stażystów. Za pracowników uważa się bowiem każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę. Dotyczy to także praktykanta i stażysty, użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zatem potrzebę stosowania okularów przez stażystę określił lekarz okulista w ramach badania profilaktycznego, to wydatek poniesiony na ich nabycie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatek na zakup okularów dla stażysty będzie można rozliczyć w kosztach również wtedy, gdy potrzeba ich noszenia nie została stwierdzona w trakcie badań profilaktycznych. Warunkiem jest przekazanie ich stażyście jako nagrody. Kosztami uzyskania przychodów – jako koszty pracownicze – są bowiem również koszty wszelkiego rodzaju nagród dla szeroko rozumianych pracowników (także stażystów), w tym nagród w naturze (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 czerwca 2012 r., sygn. IPPB5/423-256/12-2/AS). Nie ma zatem przeszkód, aby przekazane pracownikowi okulary potraktować jako nagrodę, a wydatek na ten cel zaliczyć do kosztów.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak rozliczyć zakup okularów dla stażysty" >>

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »