REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatnik nie przekaże 1 proc.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, którzy rozliczają się przez płatnika, nie przekażą 1 proc. podatku. Formularze PIT-40 i PIT-40A nie zawierają rubryk na wpisanie darowizny. Trzeba zmienić przepisy, aby płatnicy też przekazywali wpłaty 1-proc.

Podatnik rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem płatnika (rozliczenie na PIT-40) lub ZUS (PIT-40A/11A) nie przekaże 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Na formularzach składanych przez płatników nie przewidziano rubryki dla tego typu wpłat. Nie nałożono też na płatników obowiązku uwzględniania takiej dyspozycji podatnika. Nie oznacza to jednak, że podatnicy rozliczający się czy to przez pracodawcę, czy ZUS, w ogóle 1 proc. podatku nie przekażą. Mogą to zrobić, składając ponownie samodzielnie zeznanie podatkowe. Muszą to jednak zrobić przed 30 kwietnia.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem ekspertów resort finansów powinien zastanowić się nad taką zmianą przepisów, aby płatnicy rozliczający podatników mieli obowiązek przekazywania wpłat jednoprocentowych. Organizację wskazywałby podatnik w oświadczeniu PIT-12.

Złożenie oświadczenia...

Emeryt, który chce, aby organ rentowy, np. ZUS, rozliczył go z podatku dochodowego, powinien był złożyć w terminie do 10 stycznia po danym roku podatkowym stosowne oświadczenie. W takim wypadku organy rentowe były zobowiązane, w terminie do końca lutego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A emerytowi, który oświadczenie złożył, oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że problem pojawi się w momencie, gdy emeryt będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku należnego na konto jednej z organizacji pożytku publicznego, gdyż na aktualnym formularzu PIT-40A brakuje miejsca na wpisanie nazwy organizacji i jej numeru KRS.

- W związku z tym, aby przekazać ułamek swego podatku na konto właściwej organizacji, podatnik musiałby sporządzić formularz PIT-37. Można się tylko domyślać, jak duża część emerytów machnie ręką na własnoręczne wypełnianie deklaracji podatkowej i nie przekaże 1 proc. podatku na konto organizacji pożytku publicznego - uważa Łukasz Bączyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

...przekreśla 1 proc.

Część osób osiągających dochody z tytułu emerytur lub rent jest rozliczana przez organy rentowe. Są to emeryci lub renciści osiągający dochody wyłącznie z tego tytułu, którzy nie korzystają z wymienionych w ustawie o PIT odliczeń, możliwości łącznego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jak tłumaczy Agnieszka Wierzbicka, asystent w CMS Cameron McKenna, organy rentowe mają w stosunku do nich ustawowy obowiązek sporządzenia rocznego PIT, przekazania go zarówno tym osobom jak i urzędowi skarbowemu, oraz pobrania i wpłaty należnego za dany rok podatku.

- Oznacza to, że niektórzy emeryci lub renciści nie mają w praktyce możliwości przekazania 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego. Ustawodawca nie przewidział dla nich ani możliwości samodzielnego rozliczenia PIT (przekazanie 1 proc. podatku nie jest wymienione w katalogu odliczeń dających taką możliwość), ani np. procedury wskazania płatnikowi organizacji, którą dana osoba chciałaby wesprzeć. Jest to rozwiązanie dyskryminujące tę grupę podatników i wymaga zmian legislacyjnych - argumentuje Agnieszka Wierzbicka.

Potrzebne zmiany...

Od 2007 roku ustawodawca ułatwił nam przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym musimy tylko wskazać, jakiej organizacji i ile pieniędzy chcemy przekazać.

REKLAMA

Maria Kukawska, doradca podatkowy w Accreo Taxand, podkreśla, że decyzję o tym, komu przekazać pieniądze, podejmować będą podatnicy, którzy samodzielnie wypełniają PIT. Ci, w których imieniu zeznanie wypełnia płatnik (a więc np. niektórzy emeryci i renciści czy pracownicy etatowi), nie będą mogli przekazać podatku.

- Jeśli jednak postanowią rozliczyć się samodzielnie, a nie za pośrednictwem płatnika, to w składanym do końca kwietnia zeznaniu za ubiegły rok mogą z tej możliwości skorzystać - wyjaśnia Maria Kukawska.

Jednocześnie dodaje, że aby zostać rozliczonym przez płatnika, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie. Nasuwa się więc postulat, by podatnicy ci w takim oświadczeniu mogli dodatkowo deklarować chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji.

- Wypełnienie dodatkowych pól w zeznaniu nie powinno przysporzyć wysiłku płatnikowi, skoro i tak wypełnia całe zeznanie, a niewątpliwie byłoby pożyteczne dla ogółu społeczeństwa - uważa Maria Kukawska.

...dla wygody podatnika

REKLAMA

Z informacji Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych znane są jedynie dane zbiorcze co do wysokości środków przekazanych w poszczególnych latach w ramach mechanizmu jednoprocentowego, bez rozróżnienia na grupy podatników. Biorąc pod uwagę, ile osób starszych jest wśród wolontariuszy, można przypuszczać, że byłaby to grupa skłonna do przekazania wpłat.

- Problem z ewentualną zmianą przepisów ułatwiającą im taki gest polega na tym, że istotą mechanizmu jednoprocentowego jest oparcie go na dobrej woli podatnika - to on decyduje, czy i na kogo przekazuje. Tak czy inaczej zainteresowane osoby z tej grupy musiałyby zatem przekazać te informacje do urzędu. Czy ZUS byłby jednak w stanie zająć się przetwarzaniem tych dodatkowych informacji? - zastanawia się Anna Mazgal.

Dodaje, że z drugiej strony nie można wymagać, by osoby te same się rozliczały i wypełniały swoje zeznania tylko dlatego, że niektóre z nich chcą przekazać 1 proc., skoro obecnie nie muszą tego robić.

- Należy pamiętać, że wszelkie tego rodzaju zmiany muszą być wprowadzane tak, aby to podatnikowi było wygodnie. Służy to zarówno jemu, jak i organizacjom - beneficjentom mechanizmu - podsumowuje Anna Mazgal.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpłaty 1 proc. podatku

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno opracować nowelizację przepisów, którą wprowadzi możliwość przekazywania 1 proc. podatku przez płatników. Podatnik w oświadczeniu wskazywałby organizację, której chce przekazać część podatku.

655 604 - PIT-40 złożyli płatnicy w rozliczeniu za 2006 rok

5 848 847 - PIT-40A złożyły organy rentowe w rozliczeniu za 2006 rok

Źródło: MF

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

Nowe tachografy nie aż tak inteligentne jak zakładano. Na jakie błędy muszą uważać kierowcy i firmy transportowe?

Od 19 sierpnia 2025 roku w przewozach międzynarodowych w UE wymagane będą już wyłącznie najnowsze tachografy inteligentne często oznaczane jako tachografy G2V2, czyli druga wersja tachografów inteligentnych. Obecnie w transporcie międzynarodowym stanowią one już większość tachografów. Choć nowe urządzenia rejestrujące miały za zadanie ułatwiać pracę firmom transportowym, to jednak są zawodne i mogą powodować wiele trudności przy rozliczaniu i kontroli czasu pracy kierowców. Na jakie błędy nowych smart tachografów trzeba uważać i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Patologiczna prywatyzacja majątku firm? Rada Przedsiębiorców wzywa rząd do pilnych zmian w prawie

Rada Przedsiębiorców alarmuje: niekontrolowane postępowania upadłościowe sprzyjają nadużyciom i grabieży majątku firm. W liście do premiera Donalda Tuska organizacja apeluje o zmiany legislacyjne, które mają zakończyć nieformalny system patologicznej prywatyzacji i chronić interes publiczny.

Jak korzystać w praktyce z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

REKLAMA

Stawka VAT 0%: Jak poprawnie udokumentować dostawę wewnątrz UE, by nie stracić na podatku?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) może być opodatkowana stawką VAT 0%, ale tylko pod warunkiem spełnienia określonych wymogów formalnych. Sprawdź, czym dokładnie jest WDT, jakie dokumenty są niezbędne, by transakcja była zgodna z przepisami i jak uniknąć pułapek, które mogą skutkować dodatkowymi kosztami podatkowymi.

Urlop na samozatrudnieniu (kontrakt B2B) - komu przysługuje i co trzeba wiedzieć?

Zmęczenie i potrzeba oddechu od maili, telefonów i projektów to uczucia, które dobrze zna nie tylko pracownik etatowy. Coraz więcej samozatrudnionych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przyznaje wprost: chcieliby odpocząć, ale mają wątpliwości, co będzie się działo z ich firmą podczas dłuższej nieobecności. Często nie wiedzą nawet, jakie prawa do odpoczynku im przysługują. Wyjaśniamy, jakie mechanizmy prawne, podatkowe oraz organizacyjne mogą pomóc przedsiębiorcy złapać oddech.

REKLAMA