Kwota wolna od PIT - co z dochodami gmin?
REKLAMA
REKLAMA
Zaproszenie zostało wystosowane do przedstawicieli ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi o sześć korporacji samorządowych: Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich.
REKLAMA
Jak podano, Ministerstwo Finansów liczy na to, że "spotkanie będzie okazją do merytorycznej dyskusji i rzetelnej wymiany informacji między resortem i samorządami".
Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak prezydenta Andrzeja Dudy. Dodatkowo w październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji
Na początku grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dot. zwiększenia kwoty wolnej od podatku (druk sejmowy nr 51). Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Przewiduje on podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.
Samorządowcy od dawna narzekają na wprowadzane na poziomie centralnym zmiany w prawie podatkowym, które uderzają w ich finanse. W listopadzie w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez działaczy samorządowych obywatelskiego projektu zmian w prawie, które miałyby zrekompensować im ubytki, m.in. właśnie po poprzednich zmianach w podatku PIT. Projekt trafił do komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz komisji finansów publicznych.
Dochody własne samorządów pochodzą przede wszystkim z udziału w podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i osób prawnych (CIT). Do gminy, w której składamy zeznanie, wpływa nieco ponad jedna trzecia wszystkich wpływów z PIT i około 7 proc. wpływów z CIT. Większą część wpływów z CIT - ponad 15 proc. - dostaje województwo, które z kolei niewiele korzysta na naszych PIT-ach. Dostaje z nich tylko niewiele ponad jeden procent. Z kolei powiaty mają prawo do uzyskiwania ograniczonych dochodów z podatków - ok. 10 proc. z PIT i 1,4 proc. z CIT.
REKLAMA
Według ekspertów wzrost kwoty wolnej od opodatkowania może stanowić poważny cios dla samorządowych finansów. Radosław Piekarz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CAKJ) w niedawnym komentarzu dla PAP określił to wręcz jako "dramat". Jak przestrzega też prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego, ekspertka ds. podatków oraz finansów samorządów, szefowa Krajowej Rady Doradców Podatkowych może się okazać, że zwłaszcza w powiatach i województwach nie będzie pieniędzy nawet na wynagrodzenia pracowników.
"Wzrost kwoty wolnej może spowodować, że samorządy staną przed ogromnym problemem - dla powiatów i województw udział w PIT jest bowiem podstawowym źródłem dochodów" - mówiła Glumińska-Pawlic w rozmowie z PAP.(PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat