reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS ZSWA do końca marca

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pracodawcy mają obowiązek przekazywania zgłoszenia danych na formularzu ZUS ZSWA za tych wszystkich pracowników, za których muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Taki obowiązek mają wobec osób pozostających w stosunku pracy urodzonych po 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które zostały wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, ale i za tych pracujących na część etatu. Jeśli przed upływem roku kalendarzowego z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę (lub zmienił on stanowisko pracy na niebędące stanowiskiem pracy „szczególnej”), również należy go ująć w wystawianym zgłoszeniu na druku ZUS ZSWA.

Na druku ZUS ZSWA nie należy zgłaszać:

  • pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (nie ma w tym przypadku znaczenia, czy prace wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej wykonują oni w ramach umowy o pracę czy też na podstawie innej umowy) oraz
  • osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, na innej podstawie niż umowa o pracę, np. w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą dokonywać zgłoszeń na formularzu ZUS ZSWA do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki:

  • w razie wystąpienia pracownika z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika,
  • w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.

Czytaj więcej w artykule: "Jak prawidłowo wypełnić i kiedy złożyć ZUS ZSWA" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama