Korzyści podatkowe dla innowacyjnych firm
REKLAMA
REKLAMA
Podczas tworzenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, Projektodawcy przyświecał cel, aby stworzyć instrumenty, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, a co za tym idzie zwiększenia dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce. W związku z tym w projekcie przewidziano szereg korzystnych rozwiązań w prawie podatkowym, które mogą efektywnie wesprzeć przedsiębiorstwa stawiające na innowacje.
REKLAMA
W projekcie zaproponowano m.in.:
- zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej,
- podwyższenie kwoty maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych dla mikroprzedsiębiorców i MŚP do 50%, a dla pozostałych przedsiębiorców do 50% na koszty osobowe, a 30% na pozostałe oraz
- rozszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o te związane z uzyskaniem patentu.
Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)
Ponadto projekt przewiduje wydłużenie okresu – z obecnych 3 lat do 6 – w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność B+R bądź alternatywnie zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw. Wydłużenie tego okresu jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną, w której efekty pojawiają się po dłuższym czasie. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca, który poniósł wydatki na B+R i tym samym stratę, mógłby od razu otrzymać zwrot gotówkowy w wysokości określonego procenta potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia. Dodatkowo zaproponowano zwiększenie kwoty ulgi wydatkowej dla podatników podnoszących stale poziom nakładów na B+R. W sytuacji, gdy podatnik w roku następującym bezpośrednio po okresie trzech lat, w których miał prawo korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych, zwiększył ich wartość o 50% w porównaniu do średniej wysokości takich kosztów poniesionych przez 3 lata, mógłby, w rozliczeniu za czwarty rok podatkowy, wartość kosztów kwalifikowanych, poniesionych w tym roku, powiększyć o 50% wartości wzrostu tych kosztów.
Przedmiotowy projekt ma być elementem głębokich zmian legislacyjnych w zakresie innowacyjności przedsiębiorstw oraz tworzenia przyjaznego prowadzeniu działalności gospodarczej otoczenia prawno-podatkowego. Zaproponowane zmiany mają szansę przyczynić się do rzeczywistego poprawienia sytuacji firm, które stawiają na innowacyjność, a w rezultacie do dynamizacji polskiej przedsiębiorczości. W związku z tym Pracodawcy RP pozytywnie oceniają niniejszy projekt i liczą na jego szybkie uchwalenie. Niemniej jednak nie można przy tym zapominać, iż zaprezentowane w projekcie propozycje muszą iść w parze ze zmianami, które zapewnią spójność systemu podatkowego i pewność prawa, bowiem są to czynniki stanowiące obecnie największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat