reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konfiskata rozszerzona wyeliminuje wyłudzenia VAT

Konfiskata rozszerzona wyeliminuje wyłudzenia VAT

Szefowa rządu zapowiedziała wprowadzenie rozwiązań prawnych dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej. Chodzi m.in. o wyeliminowanie patologii związanych z wyłudzaniem podatku VAT.

Raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące wyłudzeń VAT-u wskazują, że państwo nie działało do tej pory skutecznie. "Z jednej strony mówimy o tym, że jest konieczność uszczelniania systemu podatkowego tak, aby ci którzy unikają w tej chwili płacenia podatków, te podatki płacili" – powiedziała premier. "Z drugiej strony mamy do czynienia z ogromną patologią wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa. Wyłudzanie pieniędzy z podatku VAT to nie jest tylko okradanie skarbu państwa, to jest okradanie wszystkich Polaków" – dodała.

Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni.

Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT. Jak dodał, proponowane rozwiązania związane z tzw. konfiskatą rozszerzoną mają pozbawić przestępców owoców ich nielegalnej działalności. "To rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom, jakie kieruje wobec nas Unia Europejska” – zaznaczył. „Stwarzamy możliwość przejmowania wszelkich pożytków pochodzących z przestępstwa. Dziś jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe" – wyjaśnił.

Jak podkreślił minister, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama