Kto może się spodziewać „pierwszej kontroli” PIP
REKLAMA
REKLAMA
Z informacji zamieszczonej w Założeniach Programowych PIP na lata 2016–2018 wynika, że „pierwsza kontrola” i szczególny jej charakter ma zastosowanie do podmiotów, które nigdy wcześniej nie były kontrolowane przez organy PIP. „Pierwsza kontrola” oraz zasady jej przeprowadzania dotyczą podmiotów kontrolowanych przez organy PIP pierwszy raz:
REKLAMA
- mikroprzedsiębiorstw (od 1 do 9 pracowników),
- małych zakładów (zatrudniających do 49 osób) lub
- średnich (do 249 pracowników).
Jest to zrozumiałe, ponieważ duże podmioty mają znacznie większe możliwości w zakresie prawidłowego zorganizowania pracy od samego początku.
Podmioty kontrolowane podlegają rozmaitym procesom. Nie można bowiem założyć, że raz powołany do życia pracodawca będzie funkcjonował zawsze w takim samym kształcie czy strukturze. W przypadku „pierwszej kontroli” istotnym zagadnieniem może być przejście zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, tj. z zachowaniem ciągłości. W takim przypadku może pojawić się wątpliwość, czy powstały w wyniku takiego przejęcia podmiot może być w ramach „pierwszej kontroli” preferencyjnie potraktowany.
Jeżeli podmiot kontrolowany spełnia warunki, o których mowa powyżej, może spodziewać się, że kontrola, która zostanie u niego przeprowadzona, będzie miała nieco inny przebieg od standardowego procesu kontroli stosowanego na podstawie przepisów ustawy o PIP. Z Założeń Programowych PIP wynika bowiem, że tzw. pierwsza kontrola będzie miała charakter instruktażowo-doradczy.
Oprac. Sebastian Kryczka
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat