reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym

Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym

Żadne decyzje w sprawie daty wprowadzenia podatku liniowego jeszcze nie zapadły, będziemy na ten temat dyskutować - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego dla wtorkowej "Rzeczpospolitej".


"Sądzę, że o podatku liniowym potencjalnie możemy myśleć dopiero od 2010 roku, ale nie widzę żadnej potrzeby straszenia rezygnacją, bo wszyscy w PO są racjonalni i odpowiedzialni" - stwierdził w rozmowie z "Rz" Rostowski. Jak podkreślił, jest za wprowadzeniem podatku liniowego tylko w momencie, gdy będzie to bezpieczne dla gospodarki i budżetu. "Nigdy nie zaakceptuję czegoś, co będzie nieodpowiedzialne" - mówił Rostowski.


"Szanuję pogląd ministra finansów i wiem, że minister finansów na każdą reformę podatkową patrzy przez pryzmat możliwości budżetowych" - powiedział Chlebowski.


"Stanowisko ministra finansów wydaje się kluczowe, ale decyzje są - moim zdaniem - jeszcze przed nami" - dodał szef klubu PO, który opowiada się za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 roku.


Pytany o sprawę zniesienia tzw. podatku Belki powiedział, że będzie to zależało od tego, czy w 2009 roku przeprowadzona zostanie reforma podatkowa i od tego, jak będzie wyglądać projekt budżetu na 2009 rok.


Decyzje w sprawie podatku Belki zapadać będą - według Chlebowskiego - pomiędzy czerwcem a sierpniem tego roku.


Na początku marca premier Donald Tusk zapowiadał, że w pierwszej połowie kadencji swojego rządu będzie chciał uchylić podatek Belki w części opodatkowującej oszczędności. W końcu kadencji rząd będzie chciał zlikwidować ten podatek w części dotyczącej transakcji giełdowych.


Obecnie 19-procentowy tzw. podatek Belki płacimy od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont.


Chlebowski powiedział też, iż był przekonany, że b. wiceminister finansów Stanisław Gomułka zrezygnował z powodów osobistych, które wymienił w liście do premiera. Szef klubu PO przyznał, że jest przerażony tym, iż w wywiadach, które b. wiceminister udziela mediom, przebijają się powody merytoryczne.


Prof. Gomułka złożył w ubiegłą środę rezygnację ze stanowiska wiceszefa resortu finansów. "Powody swojej rezygnacji przedstawiłem w liście do premiera. I sugeruję, żeby spytać o nie premiera lub ministra finansów. Powiem tylko tyle, że są to powody merytoryczne. Nie złożyłem dymisji ze względów osobistych" - powiedział wówczas Gomułka.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama