Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym
REKLAMA
Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego dla wtorkowej "Rzeczpospolitej".
REKLAMA
"Sądzę, że o podatku liniowym potencjalnie możemy myśleć dopiero od 2010 roku, ale nie widzę żadnej potrzeby straszenia rezygnacją, bo wszyscy w PO są racjonalni i odpowiedzialni" - stwierdził w rozmowie z "Rz" Rostowski. Jak podkreślił, jest za wprowadzeniem podatku liniowego tylko w momencie, gdy będzie to bezpieczne dla gospodarki i budżetu. "Nigdy nie zaakceptuję czegoś, co będzie nieodpowiedzialne" - mówił Rostowski.
"Szanuję pogląd ministra finansów i wiem, że minister finansów na każdą reformę podatkową patrzy przez pryzmat możliwości budżetowych" - powiedział Chlebowski.
"Stanowisko ministra finansów wydaje się kluczowe, ale decyzje są - moim zdaniem - jeszcze przed nami" - dodał szef klubu PO, który opowiada się za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 roku.
Pytany o sprawę zniesienia tzw. podatku Belki powiedział, że będzie to zależało od tego, czy w 2009 roku przeprowadzona zostanie reforma podatkowa i od tego, jak będzie wyglądać projekt budżetu na 2009 rok.
Decyzje w sprawie podatku Belki zapadać będą - według Chlebowskiego - pomiędzy czerwcem a sierpniem tego roku.
Na początku marca premier Donald Tusk zapowiadał, że w pierwszej połowie kadencji swojego rządu będzie chciał uchylić podatek Belki w części opodatkowującej oszczędności. W końcu kadencji rząd będzie chciał zlikwidować ten podatek w części dotyczącej transakcji giełdowych.
Obecnie 19-procentowy tzw. podatek Belki płacimy od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont.
Chlebowski powiedział też, iż był przekonany, że b. wiceminister finansów Stanisław Gomułka zrezygnował z powodów osobistych, które wymienił w liście do premiera. Szef klubu PO przyznał, że jest przerażony tym, iż w wywiadach, które b. wiceminister udziela mediom, przebijają się powody merytoryczne.
Prof. Gomułka złożył w ubiegłą środę rezygnację ze stanowiska wiceszefa resortu finansów. "Powody swojej rezygnacji przedstawiłem w liście do premiera. I sugeruję, żeby spytać o nie premiera lub ministra finansów. Powiem tylko tyle, że są to powody merytoryczne. Nie złożyłem dymisji ze względów osobistych" - powiedział wówczas Gomułka.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat