| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budynki i budowle będą zwolnione z podatku od towarów i usług po pierwszym zasiedleniu. Takie zmiany w opodatkowaniu nieruchomości ułatwią podatnikom rozliczanie VAT. Nowe rozwiązania w tym zakresie dostosują obecne, niejednoznaczne prawo do regulacji Unii Europejskiej.


Projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, przewiduje zmiany zasad opodatkowania VAT budynków i budowli. Wszystkie budynki i budowle lub ich części mają być objęte zwolnieniem z VAT po pierwszym zasiedleniu. Będzie też możliwość wyboru opodatkowania VAT dostawy takich towarów. Według ekspertów nowe rozwiązania powinny ułatwić rozliczenia VAT. Są też niezbędne, bo dostosowują nasze regulacje do dyrektywy unijnej.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, celem wspomnianych zmian jest m.in. dostosowanie polskiej ustawy do Dyrektywy 2006/112/WE poprzez objęcie zwolnieniem z VAT również dostawy budynków o charakterze niemieszkalnym, budowli lub ich części, z wyjątkiem ich dostawy przed pierwszym zasiedleniem.

Tomasz Cichy, doradca podatkowy z departamentu prawa podatkowego Kancelarii Prawnej Grynhoff Woźny Maliński, wyjaśnia, że ustawa o VAT w art. 2 pkt 14 zawiera legalną definicję pierwszego zasiedlenia. Przez pojęcie to rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

- Autorzy projektu nie przygotowali zmiany w zakresie definicji pierwszego zasiedlenia. To niedopatrzenie powinno zostać usunięte, aby nie prowadziło do sytuacji niejasnych - radzi Tomasz Cichy.

Skoro propozycja wprowadzenia generalnego zwolnienia z VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem dostawy przed ich pierwszym zasiedleniem, ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do regulacji dyrektywy VAT, powstaje pytanie, czy dziś mamy prawo w tym zakre- sie sprzeczne z przepisami UE.

Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, odpowiada, że obecne przepisy nieprecyzyjnie implementują dyrektywę, zawężając zakres zwolnienia dla tych towarów.

- Zwolnieniu podlega dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego z wyjątkiem tych, które mają być zasiedlone po raz pierwszy. Ponadto m.in. dostawa budynków podlega zwolnieniu, jeśli spełniają kryteria towarów używanych, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT - tłumaczy Marek Wojda.

Dodaje, że zgodnie z projektem zakres zwolnienia ma być szerszy. Zwolnienie nie będzie uzależnione od celu mieszkaniowego czy kwalifikacji jako towar używany (definicja towarów używanych ma być uchylona). Tak jak obecnie opodatkowana byłaby jednak dostawa budynków używanych krócej niż pięć lat w przypadku poniesienia określonych nakładów uprawniających do odliczenia VAT.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »