| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady obniżania wpłat na PFRON

Nowe zasady obniżania wpłat na PFRON

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogranicza ona do 50% wymiar obniżenia wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia będzie mogła być uwzględniana we wpłatach przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Zmiany w zakresie obniżania wpłat na PFRON, obowiązujące od 1 lipca 2016 r., wprowadza ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1886).

Do comiesięcznych wpłat na PFRON zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%. Mogą oni obniżać wpłaty na PFRON, jeżeli kupią usługi lub produkty od pracodawcy, który:

  • zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz
  • osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod uwagę brani są pracownicy, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Nowelizacja ograniczy wymiar obniżenia wpłaty na PFRON do 50%. Takie obniżenie wysokości wpłaty będzie stosowane w odniesieniu do wpłat należnych za okresy począwszy od lipca 2016 r. Obecnie obniżenie może maksymalnie osiągnąć nawet 80% wysokości wpłaty za dany miesiąc.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Ponadto zostały doprecyzowane przepisy dotyczące sytuacji, gdy kwota obniżenia przewyższa wartość zakupionej produkcji lub usługi. Obniżenie wpłaty będzie przysługiwać tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku od towarów i usług, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON od 1 lipca 2016 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »