Zatwierdzenie sprawozdania do 30 czerwca
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych spoczywa na wszystkich podmiotach, które prowadzą księgi rachunkowe na zasadach wskazanych w ustawie o rachunkowości.
REKLAMA
Organem uprawnionym do zatwierdzenia sprawozdania finansowego jest organ wskazany w przepisach szczególnych i/lub w statucie jednostki.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego odbywa się zasadniczo poprzez głosowanie i podjęcie stosownej uchwały w tym przedmiocie.
Organ zatwierdzający sprawozdanie podejmuje także uchwałę o podziale wyniku finansowego, tj. przeznaczeniu dodatniego wyniku finansowego na odpowiednie cele (np. statutowe), lub pokryciu ujemnego wyniku finansowego.
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego (tj. od dnia zakończenia roku finansowego). W przypadku roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym powinno to nastąpić do 30 czerwca.
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts
Stowarzyszenie lub fundacja, które są zarejestrowane w KRS, ale nie prowadzą działalności gospodarczej, nie składają sprawozdania finansowego do KRS. Jedynie organizacja prowadząca działalność gospodarczą, czyli zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców, ma obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS, i to nawet wówczas, gdyby nie prowadziła faktycznych działań gospodarczych w danym roku obrotowym.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Ogólne zasady zatwierdzania i składania sprawozdań finansowych" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat