Pytanie do ETS nie zawiesza postępowania podatkowego
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Istota sporu między podatnikiem a organami podatkowymi sprowadzała się do tego, czy organ powinien zawiesić postępowanie podatkowe wobec spółki w sytuacji, gdy wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd. Postępowanie dotyczyło sankcji VAT. W sprawie zgodności sankcji w polskiej ustawie o VAT wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości najpierw WSA w Łodzi, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Podatnik dowodził zatem, że rozstrzygnięcie przez ETS, czy polska sankcja VAT jest zgodna z przepisami unijnymi, ma istotny wpływ na wynik sprawy. Zatem - twierdził pełnomocnik spółki - organ podatkowy powinien zawiesić postępowanie na podstawie przepisu Ordynacji podatkowej, który stanowi, że organ podatkowy zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Pełnomocnik skarżącej twierdził więc, że pytanie prejudycjalne ma charakter zagadnienia wstępnego. Zatem sąd powinien zawiesić postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez ETS.
Z tym stanowiskiem podatnika nie zgodziły się ani organy, ani sąd. WSA oddalił skargę, uzasadniając, że zawisłość sprawy w ETS nie uniemożliwia wydania organowi podatkowemu decyzji w zakresie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jeśli jednak ETS uzna polskie przepisy w zakresie sankcji VAT za niezgodne z prawem unijnym, a organ podatkowy nałożył taką sankcję na spółkę, to będzie to podstawa do wzruszenia decyzji organu. WSA dodał także, że zagadnienie wstępne, o którym mówi przepis, to zagadnienie, którego organ nie jest w stanie sam rozstrzygnąć. Zawiesić postępowanie w omawianym przypadku może natomiast sąd, który ma wątpliwości, czy polska sankcja VAT jest zgodna z przepisami UE.
Sygn. akt III SA/Wa 149/08
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA