REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki na działce ABW?

Piotr Skwirowski

REKLAMA

Afera! Dane podatników skusiły ABW - zaalarmował w środę na pierwszej stronie „Puls Biznesu”. - Nie damy tych danych - uspokoiło Ministerstwo Finansów. A my ich nie chcemy - zapewniło ABW.

Wedle „Pulsu Biznesu” ABW chce mieć u siebie dane o operacjach finansowych wszystkich podatników. „PB” twierdzi, że w tajemniczych okolicznościach Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad swoim Centrum Przetwarzania Danych w Radomiu i rozważa umiejscowienie go w ośrodku ABW w Emowie koło Otwocka.

REKLAMA

Autopromocja


- Rzeczywiście ABW złożyło nam taką propozycję - przyznał w rozmowie z „Gazetą” Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów. - Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, żeby Ministerstwo Finansów z niej skorzystało - dodał. I wyjaśnił, że wbrew temu, co napisał „Puls Biznesu”, prace przy budowie CPD w Radomiu nie zostały wstrzymane. Dotychczas pochłonęły niespełna 1 mln zł, a ich całkowity koszt (budynek z infrastrukturą) ma wynieść ok. 50 mln zł („Puls Biznesu” napisał odpowiednio o 8 i 100 mln zł). - Lokalizację pod Centrum pomagała nam wybrać firma IBM - powiedział nam rzecznik Ministerstwa Finansów.


Po tym jak ABW złożyła swoją propozycję, przedstawiciele resortu finansów pojechali obejrzeć działkę w Emowie. - To duży teren. Poprosiliśmy więc ABW o uszczegółowienie ich propozycji - usłyszeliśmy w Ministerstwie. Warunkiem, który resort stawia zanim w ogóle podda tę propozycję analizie, jest „przekazanie działki w trwały zarząd Ministerstwa Finansów”. - To, delikatnie mówiąc, mało prawdopodobne - uważa Jakub Lutyk. Jego zdaniem jeśliby resort w ogóle miał wziąć tę propozycję pod uwagę, musiałaby być ona ponadto „absolutnie rewelacyjna i ekonomicznie uzasadniona”. - Ale nawet gdyby serwerownia Ministerstwa Finansów stała w samym sercu ABW, to absolutnie nie oznaczałoby to automatycznego dostępu służb do informacji o podatnikach - zapewnia stanowczo Jakub Lutyk


Na swojej stronie internetowej resort finansów zamieścił też komunikat podpisany przez wiceministra Andrzeja Parafianowicza, w którym stwierdza, że „Ministerstwo Finansów nie dopuszcza ani nigdy nie dopuszczało możliwości udostępniania informacji podatkowych i celnych jakimkolwiek innym podmiotom poza przypadkami określonymi przepisami prawa”.

REKLAMA


W innym komunikacie ABW zapewniła natomiast w środę, że składając propozycję Ministerstwu Finansów „kierowała się w szczególności bezpieczeństwem przedsięwzięcia, przy jednoczesnym uwzględnieniu racjonalizacji wydatków z budżetu państwa”. Sugestie, jakoby dążyła do uzyskania danych podatników w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa, są jej zdaniem nieuprawnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zgodnie z przepisami ABW może otrzymać informacje o podatnikach, ale nie hurtem. W uzasadnionych przypadkach może wystąpić o informację o konkretnym podatniku w związku z toczącym się w jego sprawie postępowaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA