REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,5 mln zł podatku od nagrody Templetona

EM

REKLAMA

Agencje podały, że ksiądz profesor Michał Heller będzie musiał zapłacić ponad 1,5 mln zł podatku dochodowego od nagrody Templetona, którą niedawno odebrał w Londynie. Najwyraźniej fiskus chce potraktować nagrodę jako przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu według zasad progresji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Autopromocja

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w kancelarii Taxways

Ksiądz profesor Michał Heller całą nagrodę przekazał na rzecz budowy Centrum Kopernika w Krakowie. Niestety, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje istotnych ulg bądź zwolnień w razie przeznaczenia środków pochodzących z nagrody na ważne cele społeczne. Teoretycznie organ podatkowy może - w zależności od zakresu kompetencji - umorzyć zobowiązanie podatkowe konkretnego podatnika bądź zaniechać poboru podatku w odniesieniu do pewnej grupy podatników.


Problem w tym, że umorzenie (zaniechanie poboru) to instytucja o charakterze uznaniowym, stosowana według woli i oceny organu podatkowego. Czasem tak bywa, że nadmiar swobody jest dla urzędnika kłopotliwy, zwłaszcza jeśli ten urzędnik to minister. Tym bardziej że niektórzy członkowie obecnego rządu już zdążyli doświadczyć ubocznych skutków decyzji, jakie podjęli, choć nie musieli tego czynić. Krótko mówiąc, działanie w obszarze uznania administracyjnego to ryzyko - np. polityczne. Musi wystąpić korzyść, tj. czynnik neutralizujący lub przynajmniej znacząco redukujący poziom ryzyka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Wrzawa medialna wydaje się stanowić skuteczny ratunek dla planowanego centrum. Wygląda na to, że minister finansów podziela troskę ogółu o dobro społeczne. Zapowiedział bowiem - na wszelki wypadek jeszcze nie osobiście, ale ustami podległych mu pracowników - wydanie stosownego aktu. Oczywiście pod warunkiem, że zamówiona opinia prawna da pozytywną odpowiedź na pytanie o to, czy dopuszczalne jest umorzenie zobowiązania podatkowego bądź zaniechanie poboru podatku. Mając na względzie sprzyjający klimat, jaki wytworzył się wokół sprawy, o treść opinii można być spokojnym. Ryzyka nie ma. Podatek śmiało można umorzyć. Wszyscy będą zadowoleni, a w szczególności minister dbający o dobro ogółu i poważający głos ludu. Jest tylko jedno zwyczajowo przywołane ale. Dobrze, że fiskus tym albo innym sposobem zrezygnuje z należnej daniny.


Szlachetny gest księdza profesora jest tej wagi, że materia twardego prawa nie może się oprzeć. Niemniej jednak jedną z pozytywnych przesłanek umorzenia zobowiązania czy zaniechania poboru podatku jest istnienie jakiegoś doniosłego interesu publicznego. W sprawie nagrody Templetona taki interes zapewne występuje. Jednak stojący nieco na uboczu obserwator odnosi wrażenie, że interes publiczny jest tu definiowany przede wszystkim siłą gazetowego hałasu. Nie bez znaczenia pozostaje pewnie też prestiż i rozmiar przedsięwzięcia finansowanego darem księdza profesora. Tylko jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie fakty przesądzające o istocie rzeczy, to krakowski przypadek bynajmniej nie jest pierwszy. Pojawiały się wcześniej podobne, choć skromniejsze w rozmiarze, no i co może najważniejsze nieobjęte przywilejem rozgłosu. Nie muszę dodawać, że rozstrzygnięcia w tych sprawach bywały różne. W zaistniałych okolicznościach wypada zatem poprzeć postulat zmiany prawa podatkowego w takim kierunku, aby urzędnik nieco odważniej podejmował decyzje społecznie pożyteczne. Wszak lepiej późno niż wcale.

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA