| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Podatnik, który będzie chciał zapłacić podatek z konta zagranicznego, będzie musiał zrobić to odpowiednio wcześniej. Gdy pieniądze nie wpłyną na konto fiskusa w ciągu pięciu dni, powstanie zaległość.


ZMIANA PRAWA


Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że przy płaceniu podatku z konta zagranicznego datą zapłaty będzie data obciążenia rachunku podatnika, gdy pieniądze zostaną uznane na rachunku fiskusa w ciągu pięciu dni roboczych. Co to będzie oznaczać dla podatników?

- Doprowadzi to do powstania zaległości podatkowej w sytuacji, w której banki nie przekażą należności w ciągu pięciu dni roboczych do organu podatkowego, na co podatnik z reguły nie ma już wpływu - odpowiada Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Dodaje, że ważna jest tutaj weryfikacja przez podatnika terminu, w którym podatek faktycznie wpłynął na rachunek bankowy organu. W przypadku braku takiej weryfikacji podatnik może nie być świadomy istnienia zaległości i konieczności zapłaty dodatkowej kwoty odsetek i należności, bo to, co zapłacił, urząd zaliczy proporcjonalnie na zobowiązanie i narosłe odsetki.

Podatnik bez własnej winy może zostać zaliczony do grupy podatników zalegających z wpłatami podatku. Co więcej - odsetki od części podatku niepokrytej pierwotną wpłatą mogą dalej rosnąć. Zapewne nie będą to ogromne kwoty, ale sam brak zaległości jest dla podatnika często bardzo istotny.

- Z punktu widzenia podatnika proponowane rozwiązanie nie jest szczęśliwe. Po raz kolejny ryzyko zostało przerzucone na podatnika - podkreśla Tomasz Rolewicz.

Ewa Bujalska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej White&Case, również podkreśla, że jeżeli nowy przepis o terminie zapłaty podatku wejdzie w życie, w przypadku przelewów z zagranicy może dojść do powstania zaległości podatkowej bez winy podatnika. Stanie się tak, gdy kwota podatku nie zostanie uznana na rachunku organu podatkowego w terminie pięciu dni od daty obciążenia rachunku podatnika. W związku z tym, sam fakt dotrzymania terminu płatności nie daje podatnikowi żadnej gwarancji, że jego zobowiązanie podatkowe wygaśnie.

- Aby tego uniknąć, należałoby postulować zmianę, że w każdym przypadku datą płatności podatku jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, zachowując analogiczną zasadę co przy płatnościach podatku w krajowym obrocie bezgotówkowym - proponuje Ewa Bujalska.

Wszelkie inicjatywy ustawodawcy, które mają na celu ułatwienie wywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa podatkowego, należy pochwalić. Takiego zdania jest Michał Zdyb, ekspert podatkowy, który zauważa, że tak jest również w przypadku proponowanej zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej. Również obecnie zapłata podatku z zagranicznego konta jest możliwa. Dzieje się tak, przykładowo, gdy osoba polskiego pochodzenia od lat mieszkająca za granicą zostaje podatnikiem podatku od spadków i darowizn w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK