REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik, który będzie chciał zapłacić podatek z konta zagranicznego, będzie musiał zrobić to odpowiednio wcześniej. Gdy pieniądze nie wpłyną na konto fiskusa w ciągu pięciu dni, powstanie zaległość.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że przy płaceniu podatku z konta zagranicznego datą zapłaty będzie data obciążenia rachunku podatnika, gdy pieniądze zostaną uznane na rachunku fiskusa w ciągu pięciu dni roboczych. Co to będzie oznaczać dla podatników?

- Doprowadzi to do powstania zaległości podatkowej w sytuacji, w której banki nie przekażą należności w ciągu pięciu dni roboczych do organu podatkowego, na co podatnik z reguły nie ma już wpływu - odpowiada Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Dodaje, że ważna jest tutaj weryfikacja przez podatnika terminu, w którym podatek faktycznie wpłynął na rachunek bankowy organu. W przypadku braku takiej weryfikacji podatnik może nie być świadomy istnienia zaległości i konieczności zapłaty dodatkowej kwoty odsetek i należności, bo to, co zapłacił, urząd zaliczy proporcjonalnie na zobowiązanie i narosłe odsetki.

Podatnik bez własnej winy może zostać zaliczony do grupy podatników zalegających z wpłatami podatku. Co więcej - odsetki od części podatku niepokrytej pierwotną wpłatą mogą dalej rosnąć. Zapewne nie będą to ogromne kwoty, ale sam brak zaległości jest dla podatnika często bardzo istotny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z punktu widzenia podatnika proponowane rozwiązanie nie jest szczęśliwe. Po raz kolejny ryzyko zostało przerzucone na podatnika - podkreśla Tomasz Rolewicz.

Dług bez winy podatnika

Ewa Bujalska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej White&Case, również podkreśla, że jeżeli nowy przepis o terminie zapłaty podatku wejdzie w życie, w przypadku przelewów z zagranicy może dojść do powstania zaległości podatkowej bez winy podatnika. Stanie się tak, gdy kwota podatku nie zostanie uznana na rachunku organu podatkowego w terminie pięciu dni od daty obciążenia rachunku podatnika. W związku z tym, sam fakt dotrzymania terminu płatności nie daje podatnikowi żadnej gwarancji, że jego zobowiązanie podatkowe wygaśnie.

- Aby tego uniknąć, należałoby postulować zmianę, że w każdym przypadku datą płatności podatku jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, zachowując analogiczną zasadę co przy płatnościach podatku w krajowym obrocie bezgotówkowym - proponuje Ewa Bujalska.

Zmiana ma swoje plusy

Wszelkie inicjatywy ustawodawcy, które mają na celu ułatwienie wywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa podatkowego, należy pochwalić. Takiego zdania jest Michał Zdyb, ekspert podatkowy, który zauważa, że tak jest również w przypadku proponowanej zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej. Również obecnie zapłata podatku z zagranicznego konta jest możliwa. Dzieje się tak, przykładowo, gdy osoba polskiego pochodzenia od lat mieszkająca za granicą zostaje podatnikiem podatku od spadków i darowizn w Polsce.

- W takich sytuacjach często zapłata podatku wynikającego z decyzji organu podatkowego następuje ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podatnika prowadzonym przez zagraniczny bank - tłumaczy Michał Zdyb.

Wskazuje też, że rozsądne wydaje się wprowadzenie wyraźnej przesłanki, zgodnie z którą datą dokonania zapłaty podatku z zagranicznego konta skutkującą wygaśnięciem zobowiązania podatkowego będzie data obciążenia rachunku podatnika pod warunkiem jednak, że środki pieniężne zostaną uznane na rachunku urzędu skarbowego w ciągu pięciu dni roboczych.

- Proponowana zmiana może się okazać korzystna np. w sytuacji, gdy przed datą zapłaty podatku polski podatnik posiadający konto za granicą i przebywający w tym czasie poza Polską będzie chciał terminowo uregulować należny podatek, a nie będzie mógł skorzystać z rachunku bankowego prowadzonego przez polski bank - podsumowuje Michał Zdyb.

Ewa Matyszewska

Autopromocja

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA