| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga dla każdego z małżonków

Ulga dla każdego z małżonków

Jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Departament Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów omówił kwestie korzystania z ulgi od dochodu z tytułu korzystania z sieci internet w udostępnionym „GP” piśmie nr PB5/KD-0680-9-20/05.

W ministerialnym dokumencie powołano się na przepisy art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - zobacz pdf). Zgodnie ze wspomnianymi regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2005 r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Ulga ta przeznaczona jest zatem dla osób fizycznych, które począwszy od 1 stycznia 2005 r. poniosą wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania tej osoby – stwierdzono w piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów.

Jak podkreślono, w przypadku ulg odliczanych od dochodu, o których mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym z tytułu korzystania z internetu, każdy z rozliczających się wspólnie małżonków dokonuje odliczenia odrębnie, od uzyskanego przez siebie dochodu. Ta sama zasada związana jest z limitem odliczenia, który dotyczy podatnika, a nie małżonków.

Oznacza to, że jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu – stwierdzono w piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów.

Jednocześnie podkreślono, że z brzmienia powołanego na wstępie przepisu jednoznacznie wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania, a nie instalacji sieci internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

Ponieważ przepis stanowiący podstawę prawną do omawianego odliczenia wszedł w życie 1 stycznia br., dlatego też podatnicy będą mogli skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. – zwrócono uwagę w ministerialnych wyjaśnieniach.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »