| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga dla każdego z małżonków

Ulga dla każdego z małżonków

Jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Departament Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów omówił kwestie korzystania z ulgi od dochodu z tytułu korzystania z sieci internet w udostępnionym „GP” piśmie nr PB5/KD-0680-9-20/05.

W ministerialnym dokumencie powołano się na przepisy art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - zobacz pdf). Zgodnie ze wspomnianymi regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2005 r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Ulga ta przeznaczona jest zatem dla osób fizycznych, które począwszy od 1 stycznia 2005 r. poniosą wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania tej osoby – stwierdzono w piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów.

Jak podkreślono, w przypadku ulg odliczanych od dochodu, o których mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym z tytułu korzystania z internetu, każdy z rozliczających się wspólnie małżonków dokonuje odliczenia odrębnie, od uzyskanego przez siebie dochodu. Ta sama zasada związana jest z limitem odliczenia, który dotyczy podatnika, a nie małżonków.

Oznacza to, że jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu – stwierdzono w piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów.

Jednocześnie podkreślono, że z brzmienia powołanego na wstępie przepisu jednoznacznie wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania, a nie instalacji sieci internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

Ponieważ przepis stanowiący podstawę prawną do omawianego odliczenia wszedł w życie 1 stycznia br., dlatego też podatnicy będą mogli skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. – zwrócono uwagę w ministerialnych wyjaśnieniach.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »