| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT od biegłych sądowych budzi spory

VAT od biegłych sądowych budzi spory

Resort sprawiedliwości uważa, że biegli sądowi nie powinni podlegać VAT. W ostatni czwartek jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że biegli powinni płacić ten podatek.


Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. akt K 50/05) dotyczącym opodatkowania VAT biegłych sądowych zasygnalizował Sejmowi i ministrom finansów oraz sprawiedliwości potrzebę wprowadzenia regulacji, na mocy których sąd przyznawałby biegłym wynagrodzenie wraz z VAT. Takie rozwiązanie, jeśli zostałoby wprowadzone, byłoby korzystne dla biegłych. Zgłaszane są jednak pewne zastrzeżenia.

Jerzy Bielawny, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, mówi, że problem opodatkowania biegłych sądowych nie ogranicza się jedynie do VAT. Dotyczy on także podatku dochodowego. Ekspert zwraca uwagę, że niedawno NSA uznał, że biegły sądowy nie może wykonywać czynności w ramach działalności gospodarczej. Z wyroku TK z kolei wynika, że czynności biegłego sądowego wykonywane na zlecenie sądu mogą stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Zdaniem Jerzego Bielawnego, przy okazji zmian w ustawie o VAT powinien zostać rozwiązany problem opodatkowania biegłych sądowych.

Sędzia Tomasz Jaskłowski z Ministerstwa Sprawiedliwości zwraca z kolei uwagę, że resort stał dotychczas na stanowisku, że biegli sądowi w ogóle nie powinni podlegać VAT, ponieważ biegli wykonujący czynności na zlecenie sądu nie wykonują ich na podstawie umowy cywilnoprawnej.

- Biegły nie ma bowiem możliwości odmówienia sądowi wykonania czynności - mówi sędzia. Z wyroku TK wynika natomiast, że biegli mają płacić VAT. Jak informuje Tomasz Jaskłowski, resort już wcześniej miał przygotowane projekty rozporządzeń w sprawie biegłych, ale prace nad nimi zostały wstrzymane do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TK.

Sędzia Jaskłowski zastrzega jednak, że oficjalnie resort ustosunkuje się do wyroku oraz wskazań w nim zawartych po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK