REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem lokalu z kasą fiskalną

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Zgodnie z projektem rozporządzenia kolejni podatnicy mieliby obowiązek instalowania kas. Wynajmujący mieszkania musieliby stosować kasę fiskalną lub zarejestrować się jako podatnicy VAT. Instalowania kasy można by jednak uniknąć w przypadku przekazywania zapłaty pocztą lub na rachunek bankowy.

Jak już informowaliśmy, opublikowany został projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Przypomnijmy, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 30 czerwca 2008 r. (warto jednak pamiętać, że część zwolnień ma wygasnąć od września 2008 r.). Jeśli minister finansów nie wydałby nowego rozporządzenia, to wszyscy musieliby stosować kasy rejestrujące.

REKLAMA

Autopromocja

- Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas co do zasady przedłuża zwolnienia obowiązku ich stosowania do 31 grudnia 2008 r., ale część czynności i podatników nie będzie już objęta zwolnieniami - wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak podkreśla, ze zwolnienia nie będą już korzystali wszyscy podatnicy zajmujący się dostawą wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na symbol PKWiU) dokonujących sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Dla tych podatników przewidziano obowiązek rejestracji obrotów za pomocą kas fiskalnych od 1 listopada 2008 r.

- Przewiduje się wprowadzenie nowej zasady dla niektórych zwolnień - mówi Tomasz Siennicki, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak wyjaśnia, nowa zasada polega na tym, że po 31 października 2008 r. niektórzy podatnicy będą zwolnieni ze stosowania kasy, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur zawierających dane identyfikujące nabywców. Dotyczy to następujących usług: krótkotrwałego zakwaterowania; przechowywania i dozoru mienia; w zakresie wynajmowania nieruchomości; obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości); rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich; rekrutacji i pozyskiwania personelu; detektywistycznych i ochroniarskich; a także usług komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy jednak targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

- Aby zrozumieć, na czym polega zmiana, należy zauważyć, że obecnie podatnicy wykonujący wspomniane usługi nie muszą stosować kas bez względu na wielkość obrotów - wyjaśnia Rafał Kłagisz, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jednak, jak podkreśla ekspert, wielkość obrotów może skutkować u niektórych podatników możliwością korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT przewidzianego w art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W takim bowiem przypadku podmioty są podatnikami VAT zwolnionymi i mają wyłącznie obowiązek prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży.

Dla kogo zwolnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak wyjaśnia Andrzej Nikończyk, odliczenie od kas przysługuje zarówno podatnikom zwolnionym (w postaci zwrotu wydatków na kasę), jak i podatnikom VAT czynnym (poprzez odliczenie od podatku należnego). Zgodnie z proponowaną regulacją podatnicy będą mogli po 31 października 2008 r. nie stosować kas, jeśli świadczenie wszelkich usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymienionych w tej pozycji jest dokumentowane przez podatnika fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę. I tu się zaczyna problem.

- Dotychczas zwolnienie to obejmowało podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Od 1 listopada 2008 r. będą mogli z niego korzystać tylko podatnicy VAT czynni (tylko oni są bowiem uprawnieni do wystawiania faktur, a więc mogą spełnić warunki do zwolnienia) - mówi Tomasz Siennicki. Zatem podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo (którzy dziś tylko prowadzą ewidencję dzienną) będą musieli zainstalować kasy, ponosić koszt ich eksploatacji i serwisu (obowiązkowo co roku) i utrzymać działalność co najmniej trzy lata, żeby nie musieć oddawać zwróconych przez fiskusa wydatków na zakup kasy (co podroży koszty tej działalności i będzie wpływać na zysk). Jeżeli będą chcieli skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej, to będą musieli zarejestrować się na VAT albo przyjmować zapłatę wyłącznie przelewem lub za pośrednictwem poczty.

Jakie obowiązki przy najmie

Kasy okazują się dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu zasadności prowadzenia danej działalności jako zwolnionej od podatku od towarów i usług lub jako opodatkowanej VAT.

 

- Wbrew pozorom problem jest dość powszechny, gdyż obejmie przykładowo wszystkich wynajmujących mieszkania. Zazwyczaj osoby te nawet nie wiedzą, że są podatnikami zwolnionymi z VAT, a podatek dochodowy często rozliczają na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Rafał Kłagisz. Jak podkreśla, w przypadku wejścia w życie proponowanych w projekcie rozporządzenia zmian osoby wynajmujące mieszkania będą musiały zakupić kasę i stosować ją do wystawienia np. jednego paragonu w miesiącu lub zarejestrować się jako podatnicy VAT i wystawiać faktury, prowadzić rejestry i składać deklarację. Sama rejestracja na VAT może nie być sprawą łatwą, gdyż podatnik powinien wykonywać jakiekolwiek czynności opodatkowane, a nie tylko zwolnione. Większość wynajmujących będzie więc musiała zaopatrzyć się w kasy i ponosić koszty z tym związane. Można spodziewać się, że będą przerzucać ten koszt na najemców lub przechodzić do szarej strefy. Pamiętać należy, że niedopełnienie obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej jest penalizowane według przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Jak uniknąć kasy

Są też szczególne przypadki, gdy będzie można uniknąć zainstalowania kasy. Będzie tak wtedy, gdy np. zapłata za usługi nastąpi za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, o ile z ewidencji i dowodów wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Okazuje się, że przedsiębiorca, który jest już zarejestrowanym podatnikiem i dla którego nie będzie problemem wystawianie faktur, nie będzie instalował kas, natomiast np. emerytka, która wynajmuje pokoje studentom i osiąga z tego tytułu obroty przekraczające odpowiednie limity, będzie musiała zakupić kasę, fiskalizować ją, zgłaszać, serwisować itp. W zamian będzie mogła otrzymać zwrot części wydatków poniesionych na nabycie tego urządzenia.

- Nie wiadomo, czy taki był cel Ministerstwa Finansów. W każdym razie jest jeszcze czas na zmianę regulacji zawartych w projekcie rozporządzenia. Wejście w życie przepisów w zaproponowanym obecnie kształcie mogłoby być bardzo niekorzystne dla wielu osób - ocenia Andrzej Nikończyk.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe rozporządzenie o kasach fiskalnych

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA