| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi dla byłego pracodawcy nie wykluczą prawa do podatku liniowego

Usługi dla byłego pracodawcy nie wykluczą prawa do podatku liniowego

Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który umożliwi pracę dla byłego pracodawcy bez utraty prawa do 19 proc. podatku liniowego. Projekt autorstwa PO trafi teraz do Sejmu.

Zmiany mają umożliwić osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą wykonywanie zleceń na rzecz swoich poprzednich pracodawców.


Według obowiązującej ustawy o PIT, osoba pracująca w ramach samozatrudnienia, opodatkowanego 19-proc. podatkiem liniowym, nie może świadczyć usług na rzecz pracodawcy, u którego była zatrudniona w tym samym lub poprzednim roku podatkowym.


Ewentualne przyjęcie zlecenia odpowiadającego poprzednio wykonywanej pracy wiąże się z utratą prawa do podatku liniowego i koniecznością zapłaty zaległych zaliczek na podatek dochodowy (wraz z odsetkami), obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej.


Autorzy projektu zwracają uwagę w jego uzasadnieniu, że w ubiegłym roku do ustawy o PIT weszła w życie zmiana, która umożliwia organom podatkowym ściganie przypadków fałszywego samozatrudnienia. W związku z tym dalsze utrzymywanie ograniczenia jest nieuzasadnione.


Zgodnie z projektem osoba prowadząca własną działalność gospodarczą będzie mogła wykonywać usługi na rzecz firmy, w której pracowała w poprzednim roku. Przyjęcie zlecenia w tym samym roku podatkowym w dalszym ciągu będzie się wiązać z utratą prawa do podatku liniowego.


Ministerstwo Finansów nie będzie się sprzeciwiać nowelizacji ustawy. Zdaniem wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch, "każda zmiana korzystna dla podatników i zmierzająca do wsparcia elastycznych form zatrudnienia jest zasadna".


MF nie obawia się negatywnych skutków budżetowych, które mogłaby wywołać nowelizacja. "Pozostawienie w ustawie ograniczenia dotyczącego świadczenia usług, na rzecz pracodawcy u którego osoba była zatrudniona w trakcie roku podatkowego, będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla budżetu" - powiedziała PAP Chojna-Duch.


Projekt przewiduje, że zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK