Mogą być kłopoty z rozliczeniem PIT - 38
REKLAMA
Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych objęte są 19-proc. podatkiem. Osoby, które osiągnęły takie dochody, muszą złożyć w urzędzie skarbowym osobne zeznanie PIT-38. Podstawą do wypełnienia tego formularza powinna być informacja PIT-8C wystawiana przez biura maklerskie. Tymczasem informacja ta nie uwzględnia części wydatków, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Nie ma w niej np. kosztów kredytu, zaciągniętego na zakup akcji.
REKLAMA
W czasie wczorajszej konferencji zorganizowanej przez firmę PricewaterhouseCoopers wskazywano m.in. na niejasności związane z tym, jaką część kredytu zaciągniętego na zakup akcji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w przypadku dużej redukcji przy przydziale takich papierów wartościowych. Okazuje się, że przepisy regulujące kwestie rozliczania podlegających opodatkowaniu dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie uwzględniają całej złożoności transakcji związanych z nabyciem i późniejszą sprzedażą papierów wartościowych (o tym, że rozliczanie ubiegłorocznych dochodów z tego tytułu dla wielu osób może okazać się skomplikowane i najeżone pułapkami, przekonywali niedawno eksperci z biur maklerskich oraz izby domów maklerskich, o czym kilkakrotnie informowaliśmy w „GP”).
Podczas wczorajszego spotkania w PricewaterhouseCoopers zwracano ponadto uwagę, że dla podatników PIT, którzy w ub.r. przekazali darowizny na cele kultu religijnego i obecnie zamierzają je uwzględnić w rocznym zeznaniu za 2004 r., niezwykle istotne znaczenie może mieć stanowisko, jakie wkrótce ma zająć w tej kwestii siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od tego bowiem może zależeć, czy przy rozliczaniu tego rodzaju darowizny będzie trzeba uwzględniać limit wynikający z ustawy o PIT, czy też odliczać je w pełnej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat